Kuidas isiksus erineb vanuse ja soo järgi: Big Fivei tulemused 410 376 inimeselt
Võrdle naiste ja meeste keskmist Big Fivei profiili igas vanuses, joonte ja tahkude kaupa. Kohusetundlikkus ja meeldivus kasvavad vanusega, neurootilisus väheneb ning naised saavad meeldivuses ja neurootilisuses kõrgemaid tulemusi.
See tõlge on loodud automaatselt ja võib sisaldada vigu.
Lühike vastus: Isiksus muutub vanusega järjepidevas suunas. Keskmiselt on vanemad inimesed kohusetundlikumad, meeldivamad ja rahulikumad kui noored ning otsivad vähem elamusi. Naised saavad meeldivuses ja neurootilisuses igas vanuses kõrgemaid tulemusi kui mehed. Allpool saad ise kahte gruppi võrrelda, tuginedes 410 376 inimese vastustele, kes sooritasid sama testi nagu sina.
Peamised järeldused
- Vanusega kasvavad kohusetundlikkus ja meeldivus ning neurootilisus väheneb. Üle 55-aastased on selgelt kohusetundlikumad kui 18–24-aastased.
- Suurim vanuseline erinevus on elamustejanus: soov põnevuse ja ergutuse järele langeb pidevalt alates teismeeast.
- Avatus kogemustele ei muutu vanusega keskmiselt peaaegu üldse.
- Naised saavad kõrgemaid tulemusi meeldivuses (mõõdukas erinevus) ja neurootilisuses (väike kuni mõõdukas erinevus). Tahkudest on suurimad erinevused emotsionaalsuses, kaastundes, ärevuses ja haavatavuses.
- Mehed saavad veidi kõrgemaid tulemusi intellektis, elamustejanus ja kehtestavuses, kuid need erinevused on väikesed.
- Isegi seal, kus erinevus on kõige selgem, kattuvad naised ja mehed umbes 80% ulatuses. Grupid erinevad keskmiselt, mitte inimene inimese haaval.
Uuri andmeid
Vali kaks gruppi ja võrdle nende keskmisi profiile. Tulemusribad kasutavad sama protsendiskaalat nagu sinu enda tulemus, nii et saad oma tulemusi nendega võrrelda.
Suurimad erinevused gruppide Naised, 25–34 ja Mehed, 25–34 vahel on tahkudes: Emotsionaalsus, Ärevus ja Kaastunne.
- Avatus kogemustele64% · 62%Vaevu märgatav erinevus94% kahest grupist kattub
Tahud
- Kujutlusvõime66% · 68%Vaevu märgatav erinevus97% kahest grupist kattub
- Kunstihuvi71% · 64%Väike erinevus · kõrgem: Naised, 25–3488% kahest grupist kattub
- Emotsionaalsus76% · 64%Mõõdukas erinevus · kõrgem: Naised, 25–3474% kahest grupist kattub
- Seiklushimu54% · 56%Vaevu märgatav erinevus95% kahest grupist kattub
- Intellekt68% · 73%Väike erinevus · kõrgem: Mehed, 25–3490% kahest grupist kattub
- Liberaalsus49% · 46%Vaevu märgatav erinevus95% kahest grupist kattub
- Kohusetundlikkus69% · 67%Vaevu märgatav erinevus97% kahest grupist kattub
Tahud
- Enesetõhusus76% · 77%Vaevu märgatav erinevus99% kahest grupist kattub
- Korraarmastus58% · 55%Vaevu märgatav erinevus96% kahest grupist kattub
- Kohusetunne78% · 74%Väike erinevus · kõrgem: Naised, 25–3492% kahest grupist kattub
- Saavutusvajadus77% · 73%Väike erinevus · kõrgem: Naised, 25–3492% kahest grupist kattub
- Enesedistsipliin63% · 62%Vaevu märgatav erinevus98% kahest grupist kattub
- Ettevaatlikkus59% · 63%Vaevu märgatav erinevus95% kahest grupist kattub
- Ekstravertsus59% · 59%Vaevu märgatav erinevus99% kahest grupist kattub
Tahud
- Sõbralikkus64% · 62%Vaevu märgatav erinevus96% kahest grupist kattub
- Seltsivus51% · 49%Vaevu märgatav erinevus97% kahest grupist kattub
- Kehtestavus64% · 68%Vaevu märgatav erinevus94% kahest grupist kattub
- Aktiivsus56% · 52%Vaevu märgatav erinevus92% kahest grupist kattub
- Elamustejanu50% · 54%Väike erinevus · kõrgem: Mehed, 25–3492% kahest grupist kattub
- Rõõmsameelsus70% · 68%Vaevu märgatav erinevus96% kahest grupist kattub
- Meeldivus71% · 64%Mõõdukas erinevus · kõrgem: Naised, 25–3478% kahest grupist kattub
Tahud
- Usaldus58% · 58%Vaevu märgatav erinevus99% kahest grupist kattub
- Moraalsus82% · 75%Väike erinevus · kõrgem: Naised, 25–3484% kahest grupist kattub
- Altruism82% · 74%Mõõdukas erinevus · kõrgem: Naised, 25–3480% kahest grupist kattub
- Koostöö72% · 67%Väike erinevus · kõrgem: Naised, 25–3491% kahest grupist kattub
- Tagasihoidlikkus55% · 45%Väike erinevus · kõrgem: Naised, 25–3481% kahest grupist kattub
- Kaastunne73% · 63%Mõõdukas erinevus · kõrgem: Naised, 25–3479% kahest grupist kattub
- Neurootilisus48% · 41%Väike erinevus · kõrgem: Naised, 25–3484% kahest grupist kattub
Tahud
- Ärevus56% · 43%Mõõdukas erinevus · kõrgem: Naised, 25–3479% kahest grupist kattub
- Viha51% · 44%Väike erinevus · kõrgem: Naised, 25–3490% kahest grupist kattub
- Depressiivsus38% · 33%Väike erinevus · kõrgem: Naised, 25–3492% kahest grupist kattub
- Ebakindlus50% · 47%Vaevu märgatav erinevus96% kahest grupist kattub
- Mõõdutundetus53% · 49%Vaevu märgatav erinevus94% kahest grupist kattub
- Haavatavus42% · 31%Mõõdukas erinevus · kõrgem: Naised, 25–3480% kahest grupist kattub
Avatus kogemusteleKohusetundlikkusEkstravertsusMeeldivusNeurootilisus
Vanuserühm
Näita numbreid
| Grupp | Avatus kogemustele | Kohusetundlikkus | Ekstravertsus | Meeldivus | Neurootilisus | Inimesi |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kõik, Kõik vanused | 62% | 66% | 61% | 67% | 45% | 410 376 |
| Kõik, 10–17 | 61% | 59% | 62% | 64% | 48% | 70 399 |
| Kõik, 18–24 | 61% | 65% | 61% | 67% | 46% | 194 833 |
| Kõik, 25–34 | 63% | 68% | 59% | 68% | 45% | 82 219 |
| Kõik, 35–44 | 62% | 71% | 58% | 70% | 43% | 36 641 |
| Kõik, 45–54 | 62% | 73% | 58% | 73% | 40% | 19 536 |
| Kõik, 55+ | 62% | 74% | 57% | 73% | 38% | 6748 |
| Naised, Kõik vanused | 63% | 66% | 61% | 70% | 48% | 241 930 |
| Naised, 10–17 | 62% | 60% | 63% | 67% | 50% | 43 475 |
| Naised, 18–24 | 62% | 66% | 62% | 69% | 49% | 114 060 |
| Naised, 25–34 | 64% | 69% | 59% | 71% | 48% | 46 887 |
| Naised, 35–44 | 63% | 72% | 59% | 73% | 45% | 21 785 |
| Naised, 45–54 | 63% | 74% | 58% | 75% | 42% | 12 026 |
| Naised, 55+ | 63% | 74% | 58% | 76% | 40% | 3697 |
| Mehed, Kõik vanused | 60% | 65% | 60% | 63% | 42% | 168 446 |
| Mehed, 10–17 | 59% | 58% | 61% | 59% | 44% | 26 924 |
| Mehed, 18–24 | 60% | 64% | 61% | 63% | 41% | 80 773 |
| Mehed, 25–34 | 62% | 67% | 59% | 64% | 41% | 35 332 |
| Mehed, 35–44 | 60% | 70% | 58% | 66% | 41% | 14 856 |
| Mehed, 45–54 | 61% | 72% | 57% | 68% | 38% | 7510 |
| Mehed, 55+ | 61% | 73% | 57% | 69% | 36% | 3051 |
Andmed: 410 376 inimest, kes täitsid IPIP-NEO-120 veebis aastatel 2001–2011, enamasti inglise keeles (Johnson, 2014). Erinevusi näidatakse Cohen'i d-na: alla 0,2 vaevu märgatav, 0,2–0,5 väike, 0,5–0,8 mõõdukas, üle 0,8 suur.
Kust andmed pärinevad
Arvud pärinevad John A. Johnsoni uurimisandmetest IPIP-NEO-120 kohta, mis koosneb samadest 120 väitest nagu meie test. Aastatel 2001–2011 sooritas tema veebilehel testi üle 600 000 inimese. Kasutame 410 376 inimest, kes vastasid kõigile väidetele, ning rühmitame nad soo ja vanuse järgi (Johnson, 2014).
Kaks tingimust on olulised. Esiteks on need inimesed, kes otsustasid veebis isiksusetesti teha, enamasti inglise keeles ning peamiselt Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Ühendkuningriigis ja Austraalias. Nad ei ole elanikkonna juhuvalim. Teiseks on vanuserühmad erinevad inimesed, mitte samad inimesed aja jooksul jälgituna. Osa vanuselisest erinevusest võib seega tulla sellest, et inimesed on kasvanud erinevas ajastus.
Seetõttu ei paku ka IPIP-projekt, mis väited avaldab, ametlikke norme. Käsitle arve kui põhjendatud pilti, mitte kui täpset mõõdet üksiku riigi kohta.
Isiksus küpseb
See, et kohusetundlikkus ja meeldivus kasvavad ning neurootilisus väheneb täiskasvanuea jooksul, on isiksuseuuringute üks paremini dokumenteeritud tulemusi. Seda nimetatakse sageli küpsemisprintsiibiks: keskmiselt muutuvad inimesed vastutustundlikumaks, arvestavamaks ja emotsionaalselt stabiilsemaks, kui nad võtavad endale töö, suhted ja pere.
Muster ei piirdu selle andmestikuga. 92 valimi metaanalüüs, mis jälgis samu inimesi aja jooksul, leidis muutuse sama suuna, suurimate muutustega 20. ja 40. eluaasta vahel (Roberts, Walton & Viechtbauer, 2006). Enam kui miljoni 10–65-aastase inimese uuring näitas, et muutused algavad hilises teismeeas (Soto et al., 2011).
Keskmised peidavad suuri individuaalseid erinevusi. Paljud noored on väga kohusetundlikud ja paljud vanemad inimesed on rahutud põnevusotsijad. Isiksus muutub ka tahtlikult: inimesed, kes soovivad mõnda joont muuta, saavad sellega sageli vähemalt osaliselt hakkama.
Naised ja mehed
Naiste ja meeste erinevused neis andmetes vastavad sellele, mida leiavad suured rahvusvahelised uuringud: naised saavad kõrgemaid tulemusi meeldivuses ja neurootilisuses ning ülejäänud kolme joone erinevused on väikesed. Uuringute kohta, ja selle kohta, miks erinevused on suurimad kõige soolises võrdõiguslikumates riikides, saad lugeda artiklist Kas naiste isiksus erineb meeste omast?
Erinevus püsib ka igas vanuserühmas. Võrdle ülal 25–34-aastaseid naisi ja mehi ning näed peaaegu sama mustrit nagu kõigi vanuste puhul kokku.
Meeldivus näitab sama vahet igas vanuses. Neurootilisus mitte: 18–34-aastaste seas saavad naised umbes 7 protsendipunkti kõrgema tulemuse kui mehed, kuid pärast 45. eluaastat on vahe umbes poole väiksem. Vali ülal diagrammil „Isiksus eri vanuses“ Naised ja mehed ning näed, kuidas neurootilisuse kaks joont üksteisele lähenevad.
Mida see tähendab sinu tulemuse jaoks
Sinu tulemus näitab nüüd iga joone all protsentiili: kui paljud enda valitud grupis said sinust madalama tulemuse. Grupid ja andmed on samad nagu siin. Kas oled testi veel tegemata? See on tasuta ja võtab umbes 10 minutit.
Allikad
- Johnson, J. A. (2014). Measuring thirty facets of the Five Factor Model with a 120-item public domain inventory: Development of the IPIP-NEO-120. Journal of Research in Personality, 51, 78–89. Andmed OSF-is.
- Roberts, B. W., Walton, K. E., & Viechtbauer, W. (2006). Patterns of mean-level change in personality traits across the life course: A meta-analysis of longitudinal studies. Psychological Bulletin, 132(1), 1–25. doi:10.1037/0033-2909.132.1.1
- Soto, C. J., John, O. P., Gosling, S. D., & Potter, J. (2011). Age differences in personality traits from 10 to 65: Big Five domains and facets in a large cross-sectional sample. Journal of Personality and Social Psychology, 100(2), 330–348. doi:10.1037/a0021717
- International Personality Item Pool: Norms.