Kako se osebnost razlikuje glede na starost in spol: rezultati Big Five 410.000 ljudi
Primerjajte povprečni profil Big Five žensk in moških v katerikoli starosti, lastnost za lastnostjo in faseto za faseto. Vestnost in sprejemljivost s starostjo naraščata, nevroticizem upada, ženske pa dosegajo višje rezultate pri sprejemljivosti in nevroticizmu.
Ta prevod je bil ustvarjen samodejno in lahko vsebuje napake.
Kratek odgovor: Osebnost se s starostjo spreminja v dosledni smeri. Starejši ljudje so v povprečju bolj vestni, bolj sprejemljivi in bolj mirni kot mlajši, manj pa iščejo vznemirjenje. Ženske v vseh starostih dosegajo višje rezultate kot moški pri sprejemljivosti in nevroticizmu. Spodaj lahko sami primerjate poljubni skupini na podlagi odgovorov 410.376 ljudi, ki so opravili isti test kot vi.
Ključne ugotovitve
- S starostjo vestnost in sprejemljivost naraščata, nevroticizem pa upada. Ljudje, starejši od 55 let, so izrazito bolj vestni kot ljudje, stari od 18 do 24 let.
- Največja starostna razlika je pri iskanju vznemirjenja: želja po razburljivih doživetjih in dražljajih od najstniških let naprej enakomerno upada.
- Odprtost se s starostjo v povprečju skoraj ne spreminja.
- Ženske dosegajo višje rezultate pri sprejemljivosti (zmerna razlika) in nevroticizmu (majhna do zmerna razlika). Med fasetami so največje razlike pri čustvenosti, sočutju, tesnobnosti in ranljivosti.
- Moški dosegajo nekoliko višje rezultate pri intelektu, iskanju vznemirjenja in asertivnosti, vendar so te razlike majhne.
- Tudi tam, kjer je razlika najbolj jasna, se približno 80 % žensk in moških prekriva. Skupini se razlikujeta v povprečju, ne od osebe do osebe.
Raziščite podatke
Izberite dve skupini in primerjajte njuna povprečna profila. Stolpci uporabljajo isto odstotno lestvico kot vaš rezultat, tako da lahko svoje rezultate primerjate z njimi.
Največje razlike med skupinama Ženske, 25–34 in Moški, 25–34 so pri naslednjih fasetah: Čustvenost, Tesnobnost in Sočutje.
- Odprtost64% · 62%Skoraj brez razlike94 % obeh skupin se prekriva
Faste
- Domišljija66% · 68%Skoraj brez razlike97 % obeh skupin se prekriva
- Umetniški interesi71% · 64%Majhna razlika · višje: Ženske, 25–3488 % obeh skupin se prekriva
- Čustvenost76% · 64%Zmerna razlika · višje: Ženske, 25–3474 % obeh skupin se prekriva
- Pustolovskost54% · 56%Skoraj brez razlike95 % obeh skupin se prekriva
- Intelekt68% · 73%Majhna razlika · višje: Moški, 25–3490 % obeh skupin se prekriva
- Liberalnost49% · 46%Skoraj brez razlike95 % obeh skupin se prekriva
- Vestnost69% · 67%Skoraj brez razlike97 % obeh skupin se prekriva
Faste
- Samoučinkovitost76% · 77%Skoraj brez razlike99 % obeh skupin se prekriva
- Urejenost58% · 55%Skoraj brez razlike96 % obeh skupin se prekriva
- Čut dolžnosti78% · 74%Majhna razlika · višje: Ženske, 25–3492 % obeh skupin se prekriva
- Težnja k dosežkom77% · 73%Majhna razlika · višje: Ženske, 25–3492 % obeh skupin se prekriva
- Samodisciplina63% · 62%Skoraj brez razlike98 % obeh skupin se prekriva
- Previdnost59% · 63%Skoraj brez razlike95 % obeh skupin se prekriva
- Ekstravertnost59% · 59%Skoraj brez razlike99 % obeh skupin se prekriva
Faste
- Prijaznost64% · 62%Skoraj brez razlike96 % obeh skupin se prekriva
- Družabnost51% · 49%Skoraj brez razlike97 % obeh skupin se prekriva
- Asertivnost64% · 68%Skoraj brez razlike94 % obeh skupin se prekriva
- Raven aktivnosti56% · 52%Skoraj brez razlike92 % obeh skupin se prekriva
- Iskanje vznemirjenja50% · 54%Majhna razlika · višje: Moški, 25–3492 % obeh skupin se prekriva
- Vedrina70% · 68%Skoraj brez razlike96 % obeh skupin se prekriva
- Sprejemljivost71% · 64%Zmerna razlika · višje: Ženske, 25–3478 % obeh skupin se prekriva
Faste
- Zaupanje58% · 58%Skoraj brez razlike99 % obeh skupin se prekriva
- Moralnost82% · 75%Majhna razlika · višje: Ženske, 25–3484 % obeh skupin se prekriva
- Altruizem82% · 74%Zmerna razlika · višje: Ženske, 25–3480 % obeh skupin se prekriva
- Sodelovanje72% · 67%Majhna razlika · višje: Ženske, 25–3491 % obeh skupin se prekriva
- Skromnost55% · 45%Majhna razlika · višje: Ženske, 25–3481 % obeh skupin se prekriva
- Sočutje73% · 63%Zmerna razlika · višje: Ženske, 25–3479 % obeh skupin se prekriva
- Nevroticizem48% · 41%Majhna razlika · višje: Ženske, 25–3484 % obeh skupin se prekriva
Faste
- Tesnobnost56% · 43%Zmerna razlika · višje: Ženske, 25–3479 % obeh skupin se prekriva
- Jeza51% · 44%Majhna razlika · višje: Ženske, 25–3490 % obeh skupin se prekriva
- Depresivnost38% · 33%Majhna razlika · višje: Ženske, 25–3492 % obeh skupin se prekriva
- Sramežljivost50% · 47%Skoraj brez razlike96 % obeh skupin se prekriva
- Nezmernost53% · 49%Skoraj brez razlike94 % obeh skupin se prekriva
- Ranljivost42% · 31%Zmerna razlika · višje: Ženske, 25–3480 % obeh skupin se prekriva
OdprtostVestnostEkstravertnostSprejemljivostNevroticizem
Starostna skupina
Pokaži številke
| Skupina | Odprtost | Vestnost | Ekstravertnost | Sprejemljivost | Nevroticizem | Ljudje |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vsi, Vse starosti | 62% | 66% | 61% | 67% | 45% | 410.376 |
| Vsi, 10–17 | 61% | 59% | 62% | 64% | 48% | 70.399 |
| Vsi, 18–24 | 61% | 65% | 61% | 67% | 46% | 194.833 |
| Vsi, 25–34 | 63% | 68% | 59% | 68% | 45% | 82.219 |
| Vsi, 35–44 | 62% | 71% | 58% | 70% | 43% | 36.641 |
| Vsi, 45–54 | 62% | 73% | 58% | 73% | 40% | 19.536 |
| Vsi, 55+ | 62% | 74% | 57% | 73% | 38% | 6748 |
| Ženske, Vse starosti | 63% | 66% | 61% | 70% | 48% | 241.930 |
| Ženske, 10–17 | 62% | 60% | 63% | 67% | 50% | 43.475 |
| Ženske, 18–24 | 62% | 66% | 62% | 69% | 49% | 114.060 |
| Ženske, 25–34 | 64% | 69% | 59% | 71% | 48% | 46.887 |
| Ženske, 35–44 | 63% | 72% | 59% | 73% | 45% | 21.785 |
| Ženske, 45–54 | 63% | 74% | 58% | 75% | 42% | 12.026 |
| Ženske, 55+ | 63% | 74% | 58% | 76% | 40% | 3697 |
| Moški, Vse starosti | 60% | 65% | 60% | 63% | 42% | 168.446 |
| Moški, 10–17 | 59% | 58% | 61% | 59% | 44% | 26.924 |
| Moški, 18–24 | 60% | 64% | 61% | 63% | 41% | 80.773 |
| Moški, 25–34 | 62% | 67% | 59% | 64% | 41% | 35.332 |
| Moški, 35–44 | 60% | 70% | 58% | 66% | 41% | 14.856 |
| Moški, 45–54 | 61% | 72% | 57% | 68% | 38% | 7510 |
| Moški, 55+ | 61% | 73% | 57% | 69% | 36% | 3051 |
Podatki: 410.376 ljudi, ki so v letih 2001–2011 na spletu izpolnili IPIP-NEO-120, večinoma v angleščini (Johnson, 2014). Razlike so prikazane kot Cohenov d: pod 0,2 skoraj nobene, 0,2–0,5 majhne, 0,5–0,8 zmerne, nad 0,8 velike.
Od kod izvirajo podatki
Številke izvirajo iz raziskovalnih podatkov Johna A. Johnsona za IPIP-NEO-120, torej istih 120 trditev kot v našem testu. Med letoma 2001 in 2011 je test na njegovi spletni strani opravilo več kot 600.000 ljudi. Uporabljamo 410.376 tistih, ki so odgovorili na vse trditve, in jih razvrščamo po spolu in starosti (Johnson, 2014).
Pomembna sta dva pridržka. Prvič, to so ljudje, ki so se sami odločili za spletni test osebnosti, večinoma v angleščini in večinoma v Združenih državah, Kanadi, Združenem kraljestvu in Avstraliji. Niso naključni vzorec prebivalstva. Drugič, starostne skupine so različni ljudje, ne isti ljudje, spremljani skozi čas. Del starostne razlike zato lahko izvira iz tega, da so odraščali v drugem času.
Zato projekt IPIP, ki objavlja trditve, ne ponuja uradnih norm. Številke obravnavajte kot dobro utemeljeno sliko, ne kot natančno mero za posamezno državo.
Osebnost dozoreva
To, da vestnost in sprejemljivost v odraslosti naraščata, nevroticizem pa upada, je ena najbolje dokumentiranih ugotovitev raziskovanja osebnosti. Pogosto jo imenujemo načelo zrelosti: ljudje v povprečju postanejo bolj odgovorni, bolj obzirni in čustveno stabilnejši, ko prevzamejo delo, odnose in družino.
Vzorec ni omejen na te podatke. Metaanaliza 92 vzorcev, v katerih so iste ljudi spremljali skozi čas, je pokazala isto smer sprememb, največje spremembe pa se zgodijo med 20. in 40. letom (Roberts, Walton & Viechtbauer, 2006). Študija več kot milijona ljudi, starih od 10 do 65 let, je pokazala, da se spremembe začnejo v poznih najstniških letih (Soto et al., 2011).
Povprečja skrivajo velike posamezne razlike. Mnogi mladi so zelo vestni, mnogi starejši pa so nemirni iskalci vznemirjenja. Osebnost se spreminja tudi namerno: ljudem, ki želijo spremeniti neko lastnost, to pogosto vsaj delno uspe.
Ženske in moški
Razlike med ženskami in moškimi v teh podatkih se ujemajo z ugotovitvami velikih mednarodnih študij: ženske dosegajo višje rezultate pri sprejemljivosti in nevroticizmu, razlike pri preostalih treh lastnostih pa so majhne. Več o raziskavah in o tem, zakaj so razlike največje v državah z največjo enakostjo spolov, lahko preberete v članku Ali se osebnost žensk razlikuje od osebnosti moških?
Razlika velja tudi znotraj vsake starostne skupine. Zgoraj primerjajte ženske in moške, stare od 25 do 34 let, in videli boste skoraj enak vzorec kot za vse starosti skupaj.
Sprejemljivost kaže enako razliko v vseh starostih. Nevroticizem ne: med ljudmi, starimi od 18 do 34 let, ženske dosegajo približno 7 odstotnih točk višji rezultat kot moški, po 45. letu pa je razlika približno polovična. V grafikonu „Osebnost skozi starost“ zgoraj izberite Ženske in moški in videli boste, kako se črti nevroticizma približujeta.
Kaj to pomeni za vaš rezultat
Vaš rezultat zdaj pod vsako lastnostjo prikazuje percentil: koliko ljudi v skupini po vaši izbiri je doseglo nižji rezultat kot vi. Skupine in podatki so isti kot tukaj. Testa še niste opravili? Je brezplačen in traja približno 10 minut.
Viri
- Johnson, J. A. (2014). Measuring thirty facets of the Five Factor Model with a 120-item public domain inventory: Development of the IPIP-NEO-120. Journal of Research in Personality, 51, 78–89. Podatki na OSF.
- Roberts, B. W., Walton, K. E., & Viechtbauer, W. (2006). Patterns of mean-level change in personality traits across the life course: A meta-analysis of longitudinal studies. Psychological Bulletin, 132(1), 1–25. doi:10.1037/0033-2909.132.1.1
- Soto, C. J., John, O. P., Gosling, S. D., & Potter, J. (2011). Age differences in personality traits from 10 to 65: Big Five domains and facets in a large cross-sectional sample. Journal of Personality and Social Psychology, 100(2), 330–348. doi:10.1037/a0021717
- International Personality Item Pool: Norms.