Kako se ličnost razlikuje prema godinama i polu: rezultati Big Five za 410.000 ljudi
Uporedite prosečan Big Five profil žena i muškaraca u bilo kom uzrastu, osobinu po osobinu i faceta po faceta. Savesnost i saradljivost rastu sa godinama, neuroticizam opada, a žene postižu više rezultate na saradljivosti i neuroticizmu.
Ovaj prevod je generisan automatski i može da sadrži greške.
Kratak odgovor: Ličnost se sa godinama menja u doslednom smeru. U proseku, stariji ljudi su savesniji, saradljiviji i smireniji od mlađih, a manje traže uzbuđenje. Žene u svim uzrastima postižu više rezultate od muškaraca na saradljivosti i neuroticizmu. Ispod možete sami da uporedite bilo koje dve grupe, koristeći odgovore 410.376 ljudi koji su radili isti test kao i vi.
Ključni nalazi
- Sa godinama savesnost i saradljivost rastu, a neuroticizam opada. Ljudi stariji od 55 godina su primetno savesniji od ljudi od 18 do 24 godine.
- Najveća razlika po uzrastu je u traženju uzbuđenja: želja za uzbuđenjem i stimulacijom stalno opada od tinejdžerskih godina nadalje.
- Otvorenost se sa godinama u proseku jedva menja.
- Žene postižu više rezultate na saradljivosti (umerena razlika) i neuroticizmu (od male do umerene razlike). Među facetama, najveće razlike su u emocionalnosti, saosećanju, anksioznosti i ranjivosti.
- Muškarci postižu nešto više rezultate na intelektu, traženju uzbuđenja i asertivnosti, ali su te razlike male.
- Čak i tamo gde je razlika najjasnija, oko 80% žena i muškaraca se preklapa. Grupe se razlikuju u proseku, a ne osoba po osoba.
Istražite podatke
Izaberite dve grupe i uporedite njihove prosečne profile. Stubići koriste istu procentualnu skalu kao i vaš rezultat, pa možete da uporedite svoje rezultate sa njima.
Najveće razlike između grupa Žene, 25–34 i Muškarci, 25–34 su kod faceta: Emocionalnost, Anksioznost i Saosećanje.
- Otvorenost64% · 62%Gotovo nikakve razlike94% dve grupe se preklapa
Facete
- Mašta66% · 68%Gotovo nikakve razlike97% dve grupe se preklapa
- Umetnička interesovanja71% · 64%Mala razlika · više: Žene, 25–3488% dve grupe se preklapa
- Emocionalnost76% · 64%Umerena razlika · više: Žene, 25–3474% dve grupe se preklapa
- Avanturizam54% · 56%Gotovo nikakve razlike95% dve grupe se preklapa
- Intelekt68% · 73%Mala razlika · više: Muškarci, 25–3490% dve grupe se preklapa
- Liberalizam49% · 46%Gotovo nikakve razlike95% dve grupe se preklapa
- Savesnost69% · 67%Gotovo nikakve razlike97% dve grupe se preklapa
Facete
- Samoefikasnost76% · 77%Gotovo nikakve razlike99% dve grupe se preklapa
- Urednost58% · 55%Gotovo nikakve razlike96% dve grupe se preklapa
- Osećaj dužnosti78% · 74%Mala razlika · više: Žene, 25–3492% dve grupe se preklapa
- Težnja ka postignuću77% · 73%Mala razlika · više: Žene, 25–3492% dve grupe se preklapa
- Samodisciplina63% · 62%Gotovo nikakve razlike98% dve grupe se preklapa
- Opreznost59% · 63%Gotovo nikakve razlike95% dve grupe se preklapa
- Ekstraverzija59% · 59%Gotovo nikakve razlike99% dve grupe se preklapa
Facete
- Srdačnost64% · 62%Gotovo nikakve razlike96% dve grupe se preklapa
- Društvenost51% · 49%Gotovo nikakve razlike97% dve grupe se preklapa
- Asertivnost64% · 68%Gotovo nikakve razlike94% dve grupe se preklapa
- Nivo aktivnosti56% · 52%Gotovo nikakve razlike92% dve grupe se preklapa
- Traženje uzbuđenja50% · 54%Mala razlika · više: Muškarci, 25–3492% dve grupe se preklapa
- Vedrina70% · 68%Gotovo nikakve razlike96% dve grupe se preklapa
- Saradljivost71% · 64%Umerena razlika · više: Žene, 25–3478% dve grupe se preklapa
Facete
- Poverenje58% · 58%Gotovo nikakve razlike99% dve grupe se preklapa
- Moralnost82% · 75%Mala razlika · više: Žene, 25–3484% dve grupe se preklapa
- Altruizam82% · 74%Umerena razlika · više: Žene, 25–3480% dve grupe se preklapa
- Saradnja72% · 67%Mala razlika · više: Žene, 25–3491% dve grupe se preklapa
- Skromnost55% · 45%Mala razlika · više: Žene, 25–3481% dve grupe se preklapa
- Saosećanje73% · 63%Umerena razlika · više: Žene, 25–3479% dve grupe se preklapa
- Neuroticizam48% · 41%Mala razlika · više: Žene, 25–3484% dve grupe se preklapa
Facete
- Anksioznost56% · 43%Umerena razlika · više: Žene, 25–3479% dve grupe se preklapa
- Ljutnja51% · 44%Mala razlika · više: Žene, 25–3490% dve grupe se preklapa
- Depresija38% · 33%Mala razlika · više: Žene, 25–3492% dve grupe se preklapa
- Socijalna nelagodnost50% · 47%Gotovo nikakve razlike96% dve grupe se preklapa
- Neumerenost53% · 49%Gotovo nikakve razlike94% dve grupe se preklapa
- Ranjivost42% · 31%Umerena razlika · više: Žene, 25–3480% dve grupe se preklapa
OtvorenostSavesnostEkstraverzijaSaradljivostNeuroticizam
Starosna grupa
Prikaži brojke
| Grupa | Otvorenost | Savesnost | Ekstraverzija | Saradljivost | Neuroticizam | Ljudi |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Svi, Svi uzrasti | 62% | 66% | 61% | 67% | 45% | 410.376 |
| Svi, 10–17 | 61% | 59% | 62% | 64% | 48% | 70.399 |
| Svi, 18–24 | 61% | 65% | 61% | 67% | 46% | 194.833 |
| Svi, 25–34 | 63% | 68% | 59% | 68% | 45% | 82.219 |
| Svi, 35–44 | 62% | 71% | 58% | 70% | 43% | 36.641 |
| Svi, 45–54 | 62% | 73% | 58% | 73% | 40% | 19.536 |
| Svi, 55+ | 62% | 74% | 57% | 73% | 38% | 6.748 |
| Žene, Svi uzrasti | 63% | 66% | 61% | 70% | 48% | 241.930 |
| Žene, 10–17 | 62% | 60% | 63% | 67% | 50% | 43.475 |
| Žene, 18–24 | 62% | 66% | 62% | 69% | 49% | 114.060 |
| Žene, 25–34 | 64% | 69% | 59% | 71% | 48% | 46.887 |
| Žene, 35–44 | 63% | 72% | 59% | 73% | 45% | 21.785 |
| Žene, 45–54 | 63% | 74% | 58% | 75% | 42% | 12.026 |
| Žene, 55+ | 63% | 74% | 58% | 76% | 40% | 3.697 |
| Muškarci, Svi uzrasti | 60% | 65% | 60% | 63% | 42% | 168.446 |
| Muškarci, 10–17 | 59% | 58% | 61% | 59% | 44% | 26.924 |
| Muškarci, 18–24 | 60% | 64% | 61% | 63% | 41% | 80.773 |
| Muškarci, 25–34 | 62% | 67% | 59% | 64% | 41% | 35.332 |
| Muškarci, 35–44 | 60% | 70% | 58% | 66% | 41% | 14.856 |
| Muškarci, 45–54 | 61% | 72% | 57% | 68% | 38% | 7.510 |
| Muškarci, 55+ | 61% | 73% | 57% | 69% | 36% | 3.051 |
Podaci: 410.376 ljudi koji su popunili IPIP-NEO-120 na mreži 2001–2011, uglavnom na engleskom (Johnson, 2014). Razlike su prikazane kao Koenovo d: ispod 0,2 gotovo nikakve, 0,2–0,5 male, 0,5–0,8 umerene, iznad 0,8 velike.
Odakle podaci potiču
Brojke potiču iz istraživačkih podataka Johna A. Johnsona za IPIP-NEO-120, istih 120 tvrdnji kao u našem testu. Između 2001. i 2011. više od 600.000 ljudi je radilo test na njegovom sajtu. Koristimo 410.376 onih koji su odgovorili na sve tvrdnje i grupišemo ih po polu i uzrastu (Johnson, 2014).
Dve napomene su važne. Prvo, to su ljudi koji su sami odlučili da urade test ličnosti na mreži, uglavnom na engleskom i uglavnom u Sjedinjenim Državama, Kanadi, Ujedinjenom Kraljevstvu i Australiji. Nisu slučajan uzorak populacije. Drugo, starosne grupe su različiti ljudi, a ne isti ljudi praćeni kroz vreme. Deo razlike po uzrastu zato može poticati od odrastanja u drugom vremenu.
Zato projekat IPIP, koji objavljuje tvrdnje, ne nudi zvanične norme. Brojke posmatrajte kao dobro utemeljenu sliku, a ne kao tačnu meru za bilo koju pojedinačnu zemlju.
Ličnost sazreva
To što savesnost i saradljivost rastu, a neuroticizam opada tokom odraslog doba, jedan je od najbolje dokumentovanih nalaza u istraživanju ličnosti. Često se naziva princip zrelosti: u proseku, ljudi postaju odgovorniji, obzirniji i emocionalno stabilniji kako preuzimaju posao, odnose i porodicu.
Obrazac nije ograničen na ove podatke. Metaanaliza 92 uzorka koji su pratili iste ljude kroz vreme pokazala je isti smer promene, uz najveće promene između 20. i 40. godine (Roberts, Walton & Viechtbauer, 2006). Studija sa više od milion ljudi starosti od 10 do 65 godina pokazala je da promene počinju u kasnim tinejdžerskim godinama (Soto et al., 2011).
Proseci kriju velike individualne razlike. Mnogi mladi su veoma savesni, a mnogi stariji su nemirni tragaoci za uzbuđenjem. Ličnost se menja i namerno: ljudi koji žele da promene neku osobinu često u tome uspevaju, bar delimično.
Žene i muškarci
Razlike između žena i muškaraca u ovim podacima podudaraju se sa onim što nalaze velike međunarodne studije: žene postižu više rezultate na saradljivosti i neuroticizmu, a razlike u ostale tri osobine su male. Više o istraživanju, i o tome zašto su razlike najveće u zemljama sa najvećom rodnom ravnopravnošću, možete pročitati u članku Da li se ličnost žena razlikuje od ličnosti muškaraca?
Razlika važi i unutar svake starosne grupe. Uporedite gore žene i muškarce od 25 do 34 godine i videćete gotovo isti obrazac kao za sve uzraste zajedno.
Saradljivost pokazuje istu razliku u svakoj dobi. Neuroticizam ne: među ljudima od 18 do 34 godine žene postižu oko 7 procentnih poena viši rezultat od muškaraca, ali posle 45. godine razlika je otprilike upola manja. U grafikonu „Ličnost kroz uzraste“ iznad izaberite Žene i muškarci i videćete kako se dve linije neuroticizma približavaju.
Šta ovo znači za vaš rezultat
Vaš rezultat sada pokazuje percentil ispod svake osobine: koliko ljudi u grupi po vašem izboru je postiglo niži rezultat od vas. Grupe i podaci su isti kao ovde. Niste još uradili test? Besplatan je i traje oko 10 minuta.
Izvori
- Johnson, J. A. (2014). Measuring thirty facets of the Five Factor Model with a 120-item public domain inventory: Development of the IPIP-NEO-120. Journal of Research in Personality, 51, 78–89. Podaci na OSF.
- Roberts, B. W., Walton, K. E., & Viechtbauer, W. (2006). Patterns of mean-level change in personality traits across the life course: A meta-analysis of longitudinal studies. Psychological Bulletin, 132(1), 1–25. doi:10.1037/0033-2909.132.1.1
- Soto, C. J., John, O. P., Gosling, S. D., & Potter, J. (2011). Age differences in personality traits from 10 to 65: Big Five domains and facets in a large cross-sectional sample. Journal of Personality and Social Psychology, 100(2), 330–348. doi:10.1037/a0021717
- International Personality Item Pool: Norms.