Esimerkki: suuri ryhmä

Tältä suuren ryhmän vertailu näyttää.

24 ihmistä rinnakkain tiimitaulukossa. Lajittele minkä tahansa piirteen mukaan nähdäksesi, kuka saa korkeimmat pisteet ja missä ryhmä kokoontuu. Profiilit ovat nimettömiä vastauksia tutkimusaineistosta; nimet on keksitty.

Maya
Leo
Nina
Omar
Sara
Jonas
Lina
Theo
Amira
Ben
Clara
David
+12
Ryhmä muotonaATESN
Ryhmän keskiarvoRyhmän vaihteluväli
Samankaltaisuus83%83 % samanlaisia viidellä piirteellä

Piirre piirteeltä

Lajittele napauttamalla otsikkoa. Voimakkaampi väri tarkoittaa korkeampaa pistemäärää.

Amira8050498553
Ben6563657238
Clara5072734247
David5243287145
Elena5377787848
Felix3943497185
Grace4890724236
Hugo7173527435
Ingrid7095767623
Jamal778686884
Jonas4949755629
Kim8274888624
Leo5277667360
Lina7488617330
Luca5758465964
Maya7481597232
Mei7874806529
Nina9296498022
Noah6861718130
Olivia5852585667
Omar8091758021
Pablo6163705550
Sara6572827527
Theo6194598350
Ø6572657140
Suurin eroNeuroottisuus

Tässä eroatte eniten: välillä Jamal–Felix. Tästä väärinkäsitykset usein alkavat, ja tässä voitte oppia toisiltanne eniten.

SamanlaisimmatSovinnollisuus

Piirteellä sovinnollisuus kaikki ovat lähellä toisiaan. Se, mikä teitä tässä yhdistää, on hyvä yhteinen pohja.

Ryhmä lukuina
Eniten samankaltaisetMayajaLina

98 % samankaltaisia

Eniten erilaisetFelixjaJamal

57 % samankaltaisia

Lähimpänä ryhmääBen

Keskimäärin 3 pistettä muista. Usein se, joka ymmärtää ryhmästä useimpia ja voi rakentaa siltoja erilaisten välille.

Erilaisin näkökulmaFelix

Keskimäärin 24 pistettä muista, eniten piirteessä Neuroottisuus, jossa hänen pisteensä ovat korkeammat. Kannattaa kuunnella: tämä näkökulma voi jäädä muulta ryhmältä huomaamatta.

Mitä ryhmällä on yhteistä
  • T

    Koko ryhmä saa korkeat pisteet piirteessä Tunnollisuus: suunnitelmat tehdään ja niistä pidetään kiinni. Tutkimusten mukaan tiimin keskimääräinen taso piirteessä Tunnollisuus liittyy parempiin tuloksiin.

  • S

    Koko ryhmä saa korkeat pisteet piirteessä Sovinnollisuus: lämmin ja yhteistyöhaluinen. Varmistakaa, että erimielisyydet sanotaan silti ääneen.

Korkein kussakin piirteessä
  • AAvoimuusIdeoijaNina
  • TTunnollisuusJärjestäjäNina
  • EEkstroversioSosiaalinen energiaKim
  • SSovinnollisuusRauhanrakentajaJamal
  • NNeuroottisuusVaroittajaFelix
A

Avoimuus

Ryhmän keskiarvo 65% · Ryhmän vaihteluväli 39–92%

Eniten samankaltaiset
MayajaLina0 pisteen ero
Eniten erilaiset
NinajaFelix53 pisteen ero

Avoimuus kuvaa ajattelutyylin ulottuvuutta, joka erottaa mielikuvitukselliset ja luovat ihmiset maanläheisistä ja sovinnaisista ihmisistä.

Osa-alueet

Lajittele napauttamalla otsikkoa. Voimakkaampi väri tarkoittaa korkeampaa pistemäärää.

Amira81100815010069
Ben448875755650
Clara504431387563
David695638384469
Elena258810038636
Felix193894194419
Grace6350192510031
Hugo757575697556
Ingrid5010063889425
Jamal9410081508156
Jonas633144636331
Kim8894946910050
Leo446375445631
Lina50811008110031
Luca1003188505025
Maya699481507575
Mei6988811006369
Nina941008110010075
Noah6910094257544
Olivia945656255069
Omar5694100758175
Pablo696969506350
Sara696981756331
Theo1006988253850
Ø677475557148
T

Tunnollisuus

Ryhmän keskiarvo 72% · Ryhmän vaihteluväli 43–96%

Eniten samankaltaiset
LeojaElena0 pisteen ero
Eniten erilaiset
NinajaFelix53 pisteen ero

Tunnollisuus liittyy siihen, miten hallitsemme, säätelemme ja ohjaamme impulssejamme.

Osa-alueet

Lajittele napauttamalla otsikkoa. Voimakkaampi väri tarkoittaa korkeampaa pistemäärää.

Amira631388565625
Ben755056698144
Clara8881631004456
David561975382544
Elena7581100755675
Felix31386963560
Grace100691001009475
Hugo756975756975
Ingrid10094941009488
Jamal94638810075100
Jonas751363753138
Kim100131001009438
Leo8863881008144
Lina8181881008194
Luca813863885031
Maya8175881008163
Mei886356946381
Nina100941009488100
Noah8131881002544
Olivia75663564469
Omar1008894888888
Pablo885069698813
Sara886981948119
Theo88941009488100
Ø825681856859
E

Ekstroversio

Ryhmän keskiarvo 65% · Ryhmän vaihteluväli 28–88%

Eniten samankaltaiset
MayajaTheo0 pisteen ero
Eniten erilaiset
KimjaDavid60 pisteen ero

Ekstroversiolle on ominaista voimakas suuntautuminen ulkoiseen maailmaan.

Osa-alueet

Lajittele napauttamalla otsikkoa. Voimakkaampi väri tarkoittaa korkeampaa pistemäärää.

Amira382525696375
Ben887531447575
Clara568175945675
David251331382538
Elena948863945081
Felix504456813825
Grace8181100813850
Hugo312569635669
Ingrid10069884456100
Jamal100100755094100
Jonas1006963636988
Kim10088757588100
Leo817581564456
Lina885681691956
Luca383150316956
Maya632581751994
Mei948188696388
Nina3825100135663
Noah948175315688
Olivia565663565069
Omar8863816950100
Pablo505088639475
Sara9475100815094
Theo1005056196963
Ø735971605674
S

Sovinnollisuus

Ryhmän keskiarvo 71% · Ryhmän vaihteluväli 42–88%

Eniten samankaltaiset
MayajaBen0 pisteen ero
Eniten erilaiset
JamaljaGrace46 pisteen ero

Sovinnollisuus kuvaa yksilöllisiä eroja siinä, kuinka paljon ihminen välittää yhteistyöstä ja sosiaalisesta sopusoinnusta. Sovinnolliset ihmiset arvostavat hyviä välejä muihin.

Osa-alueet

Lajittele napauttamalla otsikkoa. Voimakkaampi väri tarkoittaa korkeampaa pistemäärää.

Amira6394889475100
Ben699475884463
Clara255044563144
David8110050945644
Elena639494943888
Felix638175756963
Grace44888119019
Hugo639481885663
Ingrid8181100505688
Jamal751009410056100
Jonas694475563856
Kim100100100884488
Leo508175888163
Lina638894755069
Luca566981384469
Maya8875881003844
Mei505081813888
Nina44100949450100
Noah1001001006919100
Olivia695050693169
Omar569494945094
Pablo317575504456
Sara696994885081
Theo751001005610069
Ø648283754872
N

Neuroottisuus

Ryhmän keskiarvo 40% · Ryhmän vaihteluväli 4–85%

Eniten samankaltaiset
JonasjaMei0 pisteen ero
Eniten erilaiset
FelixjaJamal81 pisteen ero

Neuroottisuus tarkoittaa taipumusta kokea kielteisiä tunteita.

Osa-alueet

Lajittele napauttamalla otsikkoa. Voimakkaampi väri tarkoittaa korkeampaa pistemäärää.

Amira63644886950
Ben385038255619
Clara441006198131
David503831633850
Elena753838258825
Felix10010088696394
Grace69696312519
Hugo191325635638
Ingrid31501301331
Jamal0025000
Jonas133813196925
Kim1900446319
Leo636963316969
Lina311919316913
Luca568144697556
Maya50311944644
Mei31256315031
Nina256316360
Noah44256136331
Olivia1003856885069
Omar3838063113
Pablo568150443138
Sara4444025446
Theo697544133863
Ø474328384835