Kako se osobnost razlikuje prema dobi i spolu: Big Five rezultati 410.376 ljudi
Usporedite prosječni Big Five profil žena i muškaraca u bilo kojoj dobi, osobinu po osobinu i faceta po facetu. Savjesnost i ugodnost rastu s dobi, neuroticizam opada, a žene postižu više rezultate u ugodnosti i neuroticizmu.
Ovaj je prijevod generiran automatski i može sadržavati pogreške.
Kratak odgovor: Osobnost se s dobi mijenja u dosljednom smjeru. U prosjeku su stariji ljudi savjesniji, ugodniji i mirniji od mlađih, a manje traže uzbuđenje. Žene u svakoj dobi postižu više rezultate od muškaraca u ugodnosti i neuroticizmu. U nastavku sami možete usporediti bilo koje dvije skupine, na temelju odgovora 410.376 ljudi koji su rješavali isti test kao i vi.
Ključni nalazi
- S dobi rastu savjesnost i ugodnost, a neuroticizam opada. Osobe starije od 55 godina izrazito su savjesnije od osoba u dobi od 18 do 24 godine.
- Najveća razlika prema dobi je u traženju uzbuđenja: želja za uzbuđenjem i poticajima stalno opada od tinejdžerskih godina nadalje.
- Otvorenost se u prosjeku gotovo ne mijenja s dobi.
- Žene postižu više rezultate u ugodnosti (umjerena razlika) i neuroticizmu (mala do umjerena razlika). Među facetama najveće su razlike u emocionalnosti, suosjećanju, anksioznosti i ranjivosti.
- Muškarci postižu nešto više rezultate u intelektu, traženju uzbuđenja i asertivnosti, ali su te razlike male.
- Čak i tamo gdje je razlika najjasnija, oko 80 % žena i muškaraca se preklapa. Skupine se razlikuju u prosjeku, a ne osoba po osoba.
Istražite podatke
Odaberite dvije skupine i usporedite njihove prosječne profile. Trake koriste istu postotnu ljestvicu kao i vaš vlastiti rezultat, pa svoje rezultate možete usporediti s njima.
Najveće razlike između skupina Žene, 25–34 i Muškarci, 25–34 su u facetama: Emocionalnost, Anksioznost i Suosjećanje.
- Otvorenost64% · 62%Gotovo nikakva razlika94% dviju skupina se preklapa
Faceti
- Mašta66% · 68%Gotovo nikakva razlika97% dviju skupina se preklapa
- Umjetnički interesi71% · 64%Mala razlika · viši rezultat: Žene, 25–3488% dviju skupina se preklapa
- Emocionalnost76% · 64%Umjerena razlika · viši rezultat: Žene, 25–3474% dviju skupina se preklapa
- Pustolovnost54% · 56%Gotovo nikakva razlika95% dviju skupina se preklapa
- Intelekt68% · 73%Mala razlika · viši rezultat: Muškarci, 25–3490% dviju skupina se preklapa
- Liberalizam49% · 46%Gotovo nikakva razlika95% dviju skupina se preklapa
- Savjesnost69% · 67%Gotovo nikakva razlika97% dviju skupina se preklapa
Faceti
- Samoučinkovitost76% · 77%Gotovo nikakva razlika99% dviju skupina se preklapa
- Urednost58% · 55%Gotovo nikakva razlika96% dviju skupina se preklapa
- Osjećaj dužnosti78% · 74%Mala razlika · viši rezultat: Žene, 25–3492% dviju skupina se preklapa
- Težnja za postignućem77% · 73%Mala razlika · viši rezultat: Žene, 25–3492% dviju skupina se preklapa
- Samodisciplina63% · 62%Gotovo nikakva razlika98% dviju skupina se preklapa
- Opreznost59% · 63%Gotovo nikakva razlika95% dviju skupina se preklapa
- Ekstraverzija59% · 59%Gotovo nikakva razlika99% dviju skupina se preklapa
Faceti
- Srdačnost64% · 62%Gotovo nikakva razlika96% dviju skupina se preklapa
- Društvenost51% · 49%Gotovo nikakva razlika97% dviju skupina se preklapa
- Asertivnost64% · 68%Gotovo nikakva razlika94% dviju skupina se preklapa
- Razina aktivnosti56% · 52%Gotovo nikakva razlika92% dviju skupina se preklapa
- Traženje uzbuđenja50% · 54%Mala razlika · viši rezultat: Muškarci, 25–3492% dviju skupina se preklapa
- Vedrina70% · 68%Gotovo nikakva razlika96% dviju skupina se preklapa
- Ugodnost71% · 64%Umjerena razlika · viši rezultat: Žene, 25–3478% dviju skupina se preklapa
Faceti
- Povjerenje58% · 58%Gotovo nikakva razlika99% dviju skupina se preklapa
- Moralnost82% · 75%Mala razlika · viši rezultat: Žene, 25–3484% dviju skupina se preklapa
- Altruizam82% · 74%Umjerena razlika · viši rezultat: Žene, 25–3480% dviju skupina se preklapa
- Suradnja72% · 67%Mala razlika · viši rezultat: Žene, 25–3491% dviju skupina se preklapa
- Skromnost55% · 45%Mala razlika · viši rezultat: Žene, 25–3481% dviju skupina se preklapa
- Suosjećanje73% · 63%Umjerena razlika · viši rezultat: Žene, 25–3479% dviju skupina se preklapa
- Neuroticizam48% · 41%Mala razlika · viši rezultat: Žene, 25–3484% dviju skupina se preklapa
Faceti
- Anksioznost56% · 43%Umjerena razlika · viši rezultat: Žene, 25–3479% dviju skupina se preklapa
- Ljutnja51% · 44%Mala razlika · viši rezultat: Žene, 25–3490% dviju skupina se preklapa
- Depresija38% · 33%Mala razlika · viši rezultat: Žene, 25–3492% dviju skupina se preklapa
- Socijalna nelagoda50% · 47%Gotovo nikakva razlika96% dviju skupina se preklapa
- Neumjerenost53% · 49%Gotovo nikakva razlika94% dviju skupina se preklapa
- Ranjivost42% · 31%Umjerena razlika · viši rezultat: Žene, 25–3480% dviju skupina se preklapa
OtvorenostSavjesnostEkstraverzijaUgodnostNeuroticizam
Dobna skupina
Prikaži brojke
| Skupina | Otvorenost | Savjesnost | Ekstraverzija | Ugodnost | Neuroticizam | Ljudi |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Svi, Sve dobi | 62% | 66% | 61% | 67% | 45% | 410.376 |
| Svi, 10–17 | 61% | 59% | 62% | 64% | 48% | 70.399 |
| Svi, 18–24 | 61% | 65% | 61% | 67% | 46% | 194.833 |
| Svi, 25–34 | 63% | 68% | 59% | 68% | 45% | 82.219 |
| Svi, 35–44 | 62% | 71% | 58% | 70% | 43% | 36.641 |
| Svi, 45–54 | 62% | 73% | 58% | 73% | 40% | 19.536 |
| Svi, 55+ | 62% | 74% | 57% | 73% | 38% | 6.748 |
| Žene, Sve dobi | 63% | 66% | 61% | 70% | 48% | 241.930 |
| Žene, 10–17 | 62% | 60% | 63% | 67% | 50% | 43.475 |
| Žene, 18–24 | 62% | 66% | 62% | 69% | 49% | 114.060 |
| Žene, 25–34 | 64% | 69% | 59% | 71% | 48% | 46.887 |
| Žene, 35–44 | 63% | 72% | 59% | 73% | 45% | 21.785 |
| Žene, 45–54 | 63% | 74% | 58% | 75% | 42% | 12.026 |
| Žene, 55+ | 63% | 74% | 58% | 76% | 40% | 3.697 |
| Muškarci, Sve dobi | 60% | 65% | 60% | 63% | 42% | 168.446 |
| Muškarci, 10–17 | 59% | 58% | 61% | 59% | 44% | 26.924 |
| Muškarci, 18–24 | 60% | 64% | 61% | 63% | 41% | 80.773 |
| Muškarci, 25–34 | 62% | 67% | 59% | 64% | 41% | 35.332 |
| Muškarci, 35–44 | 60% | 70% | 58% | 66% | 41% | 14.856 |
| Muškarci, 45–54 | 61% | 72% | 57% | 68% | 38% | 7.510 |
| Muškarci, 55+ | 61% | 73% | 57% | 69% | 36% | 3.051 |
Podaci: 410.376 ljudi koji su online riješili IPIP-NEO-120 u razdoblju 2001.–2011., uglavnom na engleskom (Johnson, 2014). Razlike su prikazane kao Cohenov d: ispod 0,2 gotovo nikakva, 0,2–0,5 mala, 0,5–0,8 umjerena, iznad 0,8 velika.
Odakle podaci dolaze
Brojke potječu iz istraživačkih podataka Johna A. Johnsona za IPIP-NEO-120, s istih 120 tvrdnji kao i naš test. Između 2001. i 2011. više od 600.000 ljudi riješilo je test na njegovoj web stranici. Koristimo 410.376 onih koji su odgovorili na sve tvrdnje i grupiramo ih prema spolu i dobi (Johnson, 2014).
Dvije su napomene važne. Prvo, to su ljudi koji su odlučili online riješiti test osobnosti, uglavnom na engleskom i uglavnom u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Ujedinjenom Kraljevstvu i Australiji. Nisu slučajni uzorak stanovništva. Drugo, dobne skupine su različiti ljudi, a ne isti ljudi praćeni tijekom vremena. Dio razlike prema dobi stoga može proizlaziti iz odrastanja u drugom vremenu.
Zato ni projekt IPIP, koji objavljuje tvrdnje, ne nudi službene norme. Brojke shvatite kao utemeljenu sliku, a ne kao točnu mjeru za pojedinu zemlju.
Osobnost sazrijeva
Činjenica da savjesnost i ugodnost rastu, a neuroticizam opada tijekom odrasle dobi jedan je od najbolje dokumentiranih nalaza u istraživanju osobnosti. Često se naziva princip sazrijevanja: u prosjeku ljudi postaju odgovorniji, obzirniji i emocionalno stabilniji kako preuzimaju posao, odnose i obitelj.
Obrazac nije ograničen na ove podatke. Meta-analiza 92 uzorka koji su pratili iste ljude tijekom vremena pokazala je isti smjer promjene, uz najveće promjene između 20. i 40. godine (Roberts, Walton & Viechtbauer, 2006). Istraživanje na više od milijun ljudi u dobi od 10 do 65 godina pokazalo je da promjene počinju u kasnim tinejdžerskim godinama (Soto et al., 2011).
Prosjeci skrivaju velike individualne razlike. Mnogo je mladih ljudi vrlo savjesno, a mnogo je starijih ljudi nemirnih tragatelja za uzbuđenjem. Osobnost se mijenja i namjerno: ljudi koji žele promijeniti neku osobinu u tome često uspijevaju, barem djelomično.
Žene i muškarci
Razlike između žena i muškaraca u ovim podacima odgovaraju onome što pokazuju velika međunarodna istraživanja: žene postižu više rezultate u ugodnosti i neuroticizmu, a razlike u preostale tri osobine male su. Više o istraživanjima, i o tome zašto su razlike najveće u zemljama s najvećom ravnopravnošću spolova, možete pročitati u članku Je li osobnost žena drugačija od osobnosti muškaraca?
Razlika vrijedi i unutar svake dobne skupine. Usporedite gore žene i muškarce u dobi od 25 do 34 godine i vidjet ćete gotovo isti obrazac kao za sve dobi zajedno.
Ugodnost pokazuje istu razliku u svakoj dobi. Neuroticizam ne: među osobama u dobi od 18 do 34 godine žene postižu oko 7 postotnih bodova viši rezultat od muškaraca, ali nakon 45. godine razlika je otprilike upola manja. U grafikonu „Osobnost kroz dob“ iznad odaberite Žene i muškarci i vidjet ćete kako se dvije linije neuroticizma približavaju.
Što ovo znači za vaš rezultat
Vaš rezultat sada pod svakom osobinom prikazuje percentil: koliko je ljudi u skupini po vašem izboru postiglo niži rezultat od vas. Skupine i podaci isti su kao ovdje. Još niste riješili test? Besplatan je i traje oko 10 minuta.
Izvori
- Johnson, J. A. (2014). Measuring thirty facets of the Five Factor Model with a 120-item public domain inventory: Development of the IPIP-NEO-120. Journal of Research in Personality, 51, 78–89. Podaci na OSF-u.
- Roberts, B. W., Walton, K. E., & Viechtbauer, W. (2006). Patterns of mean-level change in personality traits across the life course: A meta-analysis of longitudinal studies. Psychological Bulletin, 132(1), 1–25. doi:10.1037/0033-2909.132.1.1
- Soto, C. J., John, O. P., Gosling, S. D., & Potter, J. (2011). Age differences in personality traits from 10 to 65: Big Five domains and facets in a large cross-sectional sample. Journal of Personality and Social Psychology, 100(2), 330–348. doi:10.1037/a0021717
- International Personality Item Pool: Norms.