Bagaimana Personaliti Berbeza mengikut Usia dan Jantina: Skor Big Five daripada 410,000 Orang
Bandingkan profil Big Five purata wanita dan lelaki pada mana-mana usia, sifat demi sifat dan faset demi faset. Ketelitian dan keramahan meningkat dengan usia, neurotisisme menurun, dan wanita mendapat skor lebih tinggi dalam keramahan dan neurotisisme.
Terjemahan ini dihasilkan secara automatik dan mungkin mengandungi kesilapan.
Jawapan ringkas: personaliti berubah mengikut usia dalam arah yang konsisten. Secara purata, orang yang lebih tua lebih teliti, lebih ramah dan lebih tenang berbanding orang yang lebih muda, dan mereka kurang mencari keseronokan. Wanita mendapat skor lebih tinggi daripada lelaki dalam keramahan dan neurotisisme pada setiap peringkat usia. Di bawah ini anda boleh membandingkan mana-mana dua kumpulan sendiri, menggunakan jawapan 410,376 orang yang mengambil ujian yang sama seperti anda.
Dapatan utama
- Dengan usia, ketelitian dan keramahan meningkat manakala neurotisisme menurun. Orang berusia lebih 55 tahun jelas lebih teliti daripada orang berumur 18–24 tahun.
- Perbezaan usia terbesar ialah dalam mencari keseronokan: keinginan untuk debaran dan rangsangan menurun dengan stabil sejak remaja.
- Keterbukaan hampir tidak berubah mengikut usia secara purata.
- Wanita mendapat skor lebih tinggi dalam keramahan (perbezaan sederhana) dan neurotisisme (perbezaan kecil hingga sederhana). Antara faset, perbezaan terbesar ialah dalam kepekaan emosi, simpati, kebimbangan dan mudah terjejas.
- Lelaki mendapat skor sedikit lebih tinggi dalam intelek, mencari keseronokan dan ketegasan, tetapi perbezaan ini kecil.
- Walaupun pada tahap perbezaan paling jelas, kira-kira 80% wanita dan lelaki bertindih. Kumpulan-kumpulan ini berbeza secara purata, bukan orang demi orang.
Teroka data
Pilih dua kumpulan dan bandingkan profil purata mereka. Bar-bar ini menggunakan skala peratusan yang sama dengan keputusan anda sendiri, supaya anda boleh membandingkan skor anda dengan mereka.
Perbezaan terbesar antara Wanita, 25–34 dan Lelaki, 25–34 ialah dalam Kepekaan emosi, Kebimbangan dan Simpati.
- Keterbukaan64% · 62%Hampir tiada perbezaan94% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
Faset
- Imaginasi66% · 68%Hampir tiada perbezaan97% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Minat seni71% · 64%Perbezaan kecil · lebih tinggi: Wanita, 25–3488% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Kepekaan emosi76% · 64%Perbezaan sederhana · lebih tinggi: Wanita, 25–3474% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Semangat mencuba54% · 56%Hampir tiada perbezaan95% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Intelek68% · 73%Perbezaan kecil · lebih tinggi: Lelaki, 25–3490% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Liberalisme49% · 46%Hampir tiada perbezaan95% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Ketelitian69% · 67%Hampir tiada perbezaan97% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
Faset
- Efikasi kendiri76% · 77%Hampir tiada perbezaan99% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Keteraturan58% · 55%Hampir tiada perbezaan96% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Rasa tanggungjawab78% · 74%Perbezaan kecil · lebih tinggi: Wanita, 25–3492% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Usaha mencapai kejayaan77% · 73%Perbezaan kecil · lebih tinggi: Wanita, 25–3492% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Disiplin diri63% · 62%Hampir tiada perbezaan98% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Berhati-hati59% · 63%Hampir tiada perbezaan95% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Ekstraversi59% · 59%Hampir tiada perbezaan99% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
Faset
- Kemesraan64% · 62%Hampir tiada perbezaan96% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Suka bergaul51% · 49%Hampir tiada perbezaan97% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Ketegasan64% · 68%Hampir tiada perbezaan94% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Tahap keaktifan56% · 52%Hampir tiada perbezaan92% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Mencari keseronokan50% · 54%Perbezaan kecil · lebih tinggi: Lelaki, 25–3492% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Keceriaan70% · 68%Hampir tiada perbezaan96% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Keramahan71% · 64%Perbezaan sederhana · lebih tinggi: Wanita, 25–3478% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
Faset
- Kepercayaan58% · 58%Hampir tiada perbezaan99% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Moraliti82% · 75%Perbezaan kecil · lebih tinggi: Wanita, 25–3484% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Altruisme82% · 74%Perbezaan sederhana · lebih tinggi: Wanita, 25–3480% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Kerjasama72% · 67%Perbezaan kecil · lebih tinggi: Wanita, 25–3491% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Kerendahan hati55% · 45%Perbezaan kecil · lebih tinggi: Wanita, 25–3481% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Simpati73% · 63%Perbezaan sederhana · lebih tinggi: Wanita, 25–3479% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Neurotisisme48% · 41%Perbezaan kecil · lebih tinggi: Wanita, 25–3484% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
Faset
- Kebimbangan56% · 43%Perbezaan sederhana · lebih tinggi: Wanita, 25–3479% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Kemarahan51% · 44%Perbezaan kecil · lebih tinggi: Wanita, 25–3490% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Kemurungan38% · 33%Perbezaan kecil · lebih tinggi: Wanita, 25–3492% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Rasa malu diri50% · 47%Hampir tiada perbezaan96% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Kurang kawalan diri53% · 49%Hampir tiada perbezaan94% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
- Mudah terjejas42% · 31%Perbezaan sederhana · lebih tinggi: Wanita, 25–3480% daripada kedua-dua kumpulan bertindih
KeterbukaanKetelitianEkstraversiKeramahanNeurotisisme
Kumpulan usia
Tunjukkan angka
| Kumpulan | Keterbukaan | Ketelitian | Ekstraversi | Keramahan | Neurotisisme | Orang |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Semua orang, Semua peringkat usia | 62% | 66% | 61% | 67% | 45% | 410,376 |
| Semua orang, 10–17 | 61% | 59% | 62% | 64% | 48% | 70,399 |
| Semua orang, 18–24 | 61% | 65% | 61% | 67% | 46% | 194,833 |
| Semua orang, 25–34 | 63% | 68% | 59% | 68% | 45% | 82,219 |
| Semua orang, 35–44 | 62% | 71% | 58% | 70% | 43% | 36,641 |
| Semua orang, 45–54 | 62% | 73% | 58% | 73% | 40% | 19,536 |
| Semua orang, 55+ | 62% | 74% | 57% | 73% | 38% | 6,748 |
| Wanita, Semua peringkat usia | 63% | 66% | 61% | 70% | 48% | 241,930 |
| Wanita, 10–17 | 62% | 60% | 63% | 67% | 50% | 43,475 |
| Wanita, 18–24 | 62% | 66% | 62% | 69% | 49% | 114,060 |
| Wanita, 25–34 | 64% | 69% | 59% | 71% | 48% | 46,887 |
| Wanita, 35–44 | 63% | 72% | 59% | 73% | 45% | 21,785 |
| Wanita, 45–54 | 63% | 74% | 58% | 75% | 42% | 12,026 |
| Wanita, 55+ | 63% | 74% | 58% | 76% | 40% | 3,697 |
| Lelaki, Semua peringkat usia | 60% | 65% | 60% | 63% | 42% | 168,446 |
| Lelaki, 10–17 | 59% | 58% | 61% | 59% | 44% | 26,924 |
| Lelaki, 18–24 | 60% | 64% | 61% | 63% | 41% | 80,773 |
| Lelaki, 25–34 | 62% | 67% | 59% | 64% | 41% | 35,332 |
| Lelaki, 35–44 | 60% | 70% | 58% | 66% | 41% | 14,856 |
| Lelaki, 45–54 | 61% | 72% | 57% | 68% | 38% | 7,510 |
| Lelaki, 55+ | 61% | 73% | 57% | 69% | 36% | 3,051 |
Data: 410,376 orang yang melengkapkan IPIP-NEO-120 dalam talian pada 2001–2011, kebanyakannya dalam bahasa Inggeris (Johnson, 2014). Perbezaan ditunjukkan sebagai d Cohen: di bawah 0.2 hampir tiada, 0.2–0.5 kecil, 0.5–0.8 sederhana, melebihi 0.8 besar.
Dari mana data ini datang
Angka-angka ini datang daripada data penyelidikan John A. Johnson untuk IPIP-NEO-120, iaitu 120 pernyataan yang sama dengan ujian kami. Antara 2001 dan 2011, lebih 600,000 orang mengambil ujian itu di laman webnya. Kami menggunakan 410,376 orang yang menjawab semua pernyataan, dan mengumpulkan mereka mengikut jantina dan usia (Johnson, 2014).
Dua perkara perlu diberi perhatian. Pertama, mereka ialah orang yang memilih untuk mengambil ujian personaliti dalam talian, kebanyakannya dalam bahasa Inggeris dan kebanyakannya di Amerika Syarikat, Kanada, United Kingdom dan Australia. Mereka bukan sampel rawak penduduk. Kedua, kumpulan usia terdiri daripada orang yang berbeza, bukan orang yang sama yang diikuti dari semasa ke semasa. Sebahagian perbezaan usia mungkin datang daripada membesar pada zaman yang berbeza.
Itulah juga sebabnya projek IPIP, yang menerbitkan pernyataan tersebut, tidak menawarkan norma rasmi. Anggaplah angka-angka ini sebagai gambaran yang berasas, bukan ukuran tepat untuk mana-mana negara tertentu.
Personaliti semakin matang
Bahawa ketelitian dan keramahan meningkat dan neurotisisme menurun sepanjang usia dewasa merupakan salah satu dapatan yang paling banyak didokumenkan dalam penyelidikan personaliti. Ia sering dipanggil prinsip kematangan: secara purata, orang menjadi lebih bertanggungjawab, lebih bertimbang rasa dan lebih stabil dari segi emosi apabila mereka menggalas tugas kerja, hubungan dan keluarga.
Corak ini tidak terhad kepada data ini. Satu meta-analisis terhadap 92 sampel yang mengikuti orang yang sama dari semasa ke semasa mendapati arah perubahan yang sama, dengan perubahan terbesar antara usia 20 dan 40 tahun (Roberts, Walton & Viechtbauer, 2006). Satu kajian terhadap lebih sejuta orang berumur 10 hingga 65 tahun mendapati bahawa perubahan bermula pada akhir remaja (Soto et al., 2011).
Purata menyembunyikan perbezaan individu yang besar. Ramai orang muda sangat teliti, dan ramai orang tua ialah pencari debaran yang resah. Personaliti juga berubah dengan sengaja: orang yang mahu mengubah sesuatu sifat sering berjaya, sekurang-kurangnya sebahagiannya.
Wanita dan lelaki
Perbezaan antara wanita dan lelaki dalam data ini sepadan dengan dapatan kajian antarabangsa yang besar: wanita mendapat skor lebih tinggi dalam keramahan dan neurotisisme, dan perbezaan dalam tiga sifat lain adalah kecil. Anda boleh membaca lebih lanjut tentang penyelidikan itu, dan mengapa perbezaan terbesar di negara yang paling sama rata jantinanya, dalam Adakah Personaliti Wanita Berbeza daripada Lelaki?
Perbezaan ini juga terdapat dalam setiap kumpulan usia. Bandingkan wanita dan lelaki berusia 25–34 tahun di atas, dan anda akan melihat corak yang hampir sama seperti semua peringkat usia digabungkan.
Keramahan menunjukkan jurang yang sama pada setiap usia. Neurotisisme tidak: dalam kalangan orang berumur 18–34 tahun, wanita mendapat skor kira-kira 7 mata peratusan lebih tinggi daripada lelaki, tetapi selepas usia 45 tahun jurangnya kira-kira separuh daripada itu. Dalam carta “Personaliti merentasi usia” di atas, pilih Wanita dan lelaki untuk melihat dua garis neurotisisme menjadi lebih dekat.
Maksudnya untuk keputusan anda
Keputusan anda kini memaparkan persentil di bawah setiap sifat: berapa ramai dalam kumpulan pilihan anda yang mendapat skor lebih rendah daripada anda. Kumpulan dan datanya sama seperti di sini. Belum mengambil ujian? Ia percuma dan mengambil masa kira-kira 10 minit.
Sumber
- Johnson, J. A. (2014). Measuring thirty facets of the Five Factor Model with a 120-item public domain inventory: Development of the IPIP-NEO-120. Journal of Research in Personality, 51, 78–89. Data di OSF.
- Roberts, B. W., Walton, K. E., & Viechtbauer, W. (2006). Patterns of mean-level change in personality traits across the life course: A meta-analysis of longitudinal studies. Psychological Bulletin, 132(1), 1–25. doi:10.1037/0033-2909.132.1.1
- Soto, C. J., John, O. P., Gosling, S. D., & Potter, J. (2011). Age differences in personality traits from 10 to 65: Big Five domains and facets in a large cross-sectional sample. Journal of Personality and Social Psychology, 100(2), 330–348. doi:10.1037/a0021717
- International Personality Item Pool: Norms.