Hoe persoonlijkheid verschilt naar leeftijd en geslacht: Big Five-scores van 410.000 mensen
Vergelijk het gemiddelde Big Five-profiel van vrouwen en mannen op elke leeftijd, eigenschap voor eigenschap en facet voor facet. Zorgvuldigheid en aangenaamheid nemen toe met de leeftijd, neuroticisme neemt af, en vrouwen scoren hoger op aangenaamheid en neuroticisme.
Deze vertaling is automatisch gegenereerd en kan fouten bevatten.
Het korte antwoord: persoonlijkheid verandert met de leeftijd in een vaste richting. Gemiddeld zijn oudere mensen zorgvuldiger, aangenamer en rustiger dan jongere mensen, en zoeken ze minder spanning. Vrouwen scoren op elke leeftijd hoger dan mannen op aangenaamheid en neuroticisme. Hieronder kun je zelf twee groepen vergelijken, met de antwoorden van 410.376 mensen die dezelfde test hebben gedaan als jij.
Belangrijkste bevindingen
- Met de leeftijd nemen zorgvuldigheid en aangenaamheid toe en neemt neuroticisme af. Mensen boven de 55 zijn duidelijk zorgvuldiger dan mensen van 18–24 jaar.
- Het grootste leeftijdsverschil zit in het zoeken van opwinding: de behoefte aan spanning en prikkels daalt gestaag vanaf de tienerjaren.
- Openheid voor ervaring verandert gemiddeld nauwelijks met de leeftijd.
- Vrouwen scoren hoger op aangenaamheid (een matig verschil) en neuroticisme (een klein tot matig verschil). Bij de facetten zitten de grootste verschillen in emotionaliteit, sympathie, angst en kwetsbaarheid.
- Mannen scoren iets hoger op intellect, opwinding zoeken en assertiviteit, maar deze verschillen zijn klein.
- Zelfs waar het verschil het duidelijkst is, overlappen vrouwen en mannen elkaar voor ongeveer 80%. De groepen verschillen gemiddeld, niet persoon voor persoon.
Verken de gegevens
Kies twee groepen en vergelijk hun gemiddelde profielen. De balken gebruiken dezelfde percentageschaal als je eigen resultaat, zodat je je scores ertegenover kunt zetten.
De grootste verschillen tussen Vrouwen, 25–34 en Mannen, 25–34 zitten in Emotionaliteit, Angst en Sympathie.
- Openheid voor Ervaring64% · 62%Nauwelijks verschil94% van de twee groepen overlapt
Facetten
- Verbeelding66% · 68%Nauwelijks verschil97% van de twee groepen overlapt
- Artistieke interesses71% · 64%Klein verschil · hoger: Vrouwen, 25–3488% van de twee groepen overlapt
- Emotionaliteit76% · 64%Matig verschil · hoger: Vrouwen, 25–3474% van de twee groepen overlapt
- Avontuurlijkheid54% · 56%Nauwelijks verschil95% van de twee groepen overlapt
- Intellect68% · 73%Klein verschil · hoger: Mannen, 25–3490% van de twee groepen overlapt
- Liberalisme49% · 46%Nauwelijks verschil95% van de twee groepen overlapt
- Zorgvuldigheid69% · 67%Nauwelijks verschil97% van de twee groepen overlapt
Facetten
- Zelfeffectiviteit76% · 77%Nauwelijks verschil99% van de twee groepen overlapt
- Opgeruimdheid58% · 55%Nauwelijks verschil96% van de twee groepen overlapt
- Plichtsbesef78% · 74%Klein verschil · hoger: Vrouwen, 25–3492% van de twee groepen overlapt
- Doelen streven77% · 73%Klein verschil · hoger: Vrouwen, 25–3492% van de twee groepen overlapt
- Zelfdiscipline63% · 62%Nauwelijks verschil98% van de twee groepen overlapt
- Voorzichtigheid59% · 63%Nauwelijks verschil95% van de twee groepen overlapt
- Extraversie59% · 59%Nauwelijks verschil99% van de twee groepen overlapt
Facetten
- Vriendelijkheid64% · 62%Nauwelijks verschil96% van de twee groepen overlapt
- Gezelschap51% · 49%Nauwelijks verschil97% van de twee groepen overlapt
- Assertiviteit64% · 68%Nauwelijks verschil94% van de twee groepen overlapt
- Activiteitenniveau56% · 52%Nauwelijks verschil92% van de twee groepen overlapt
- Opwinding zoekend50% · 54%Klein verschil · hoger: Mannen, 25–3492% van de twee groepen overlapt
- Opgewektheid70% · 68%Nauwelijks verschil96% van de twee groepen overlapt
- Aangenaamheid71% · 64%Matig verschil · hoger: Vrouwen, 25–3478% van de twee groepen overlapt
Facetten
- Vertrouwen58% · 58%Nauwelijks verschil99% van de twee groepen overlapt
- Moraal82% · 75%Klein verschil · hoger: Vrouwen, 25–3484% van de twee groepen overlapt
- Altruïsme82% · 74%Matig verschil · hoger: Vrouwen, 25–3480% van de twee groepen overlapt
- Samenwerking72% · 67%Klein verschil · hoger: Vrouwen, 25–3491% van de twee groepen overlapt
- Bescheidenheid55% · 45%Klein verschil · hoger: Vrouwen, 25–3481% van de twee groepen overlapt
- Sympathie73% · 63%Matig verschil · hoger: Vrouwen, 25–3479% van de twee groepen overlapt
- Neuroticisme48% · 41%Klein verschil · hoger: Vrouwen, 25–3484% van de twee groepen overlapt
Facetten
- Angst56% · 43%Matig verschil · hoger: Vrouwen, 25–3479% van de twee groepen overlapt
- Boosheid51% · 44%Klein verschil · hoger: Vrouwen, 25–3490% van de twee groepen overlapt
- Depressiviteit38% · 33%Klein verschil · hoger: Vrouwen, 25–3492% van de twee groepen overlapt
- Verlegenheid50% · 47%Nauwelijks verschil96% van de twee groepen overlapt
- Ongematigdheid53% · 49%Nauwelijks verschil94% van de twee groepen overlapt
- Kwetsbaarheid42% · 31%Matig verschil · hoger: Vrouwen, 25–3480% van de twee groepen overlapt
Openheid voor ErvaringZorgvuldigheidExtraversieAangenaamheidNeuroticisme
Leeftijdsgroep
Toon de cijfers
| Groep | Openheid voor Ervaring | Zorgvuldigheid | Extraversie | Aangenaamheid | Neuroticisme | Mensen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Iedereen, Alle leeftijden | 62% | 66% | 61% | 67% | 45% | 410.376 |
| Iedereen, 10–17 | 61% | 59% | 62% | 64% | 48% | 70.399 |
| Iedereen, 18–24 | 61% | 65% | 61% | 67% | 46% | 194.833 |
| Iedereen, 25–34 | 63% | 68% | 59% | 68% | 45% | 82.219 |
| Iedereen, 35–44 | 62% | 71% | 58% | 70% | 43% | 36.641 |
| Iedereen, 45–54 | 62% | 73% | 58% | 73% | 40% | 19.536 |
| Iedereen, 55+ | 62% | 74% | 57% | 73% | 38% | 6.748 |
| Vrouwen, Alle leeftijden | 63% | 66% | 61% | 70% | 48% | 241.930 |
| Vrouwen, 10–17 | 62% | 60% | 63% | 67% | 50% | 43.475 |
| Vrouwen, 18–24 | 62% | 66% | 62% | 69% | 49% | 114.060 |
| Vrouwen, 25–34 | 64% | 69% | 59% | 71% | 48% | 46.887 |
| Vrouwen, 35–44 | 63% | 72% | 59% | 73% | 45% | 21.785 |
| Vrouwen, 45–54 | 63% | 74% | 58% | 75% | 42% | 12.026 |
| Vrouwen, 55+ | 63% | 74% | 58% | 76% | 40% | 3.697 |
| Mannen, Alle leeftijden | 60% | 65% | 60% | 63% | 42% | 168.446 |
| Mannen, 10–17 | 59% | 58% | 61% | 59% | 44% | 26.924 |
| Mannen, 18–24 | 60% | 64% | 61% | 63% | 41% | 80.773 |
| Mannen, 25–34 | 62% | 67% | 59% | 64% | 41% | 35.332 |
| Mannen, 35–44 | 60% | 70% | 58% | 66% | 41% | 14.856 |
| Mannen, 45–54 | 61% | 72% | 57% | 68% | 38% | 7.510 |
| Mannen, 55+ | 61% | 73% | 57% | 69% | 36% | 3.051 |
Gegevens: 410.376 mensen die in 2001–2011 online de IPIP-NEO-120 invulden, meestal in het Engels (Johnson, 2014). Verschillen worden weergegeven als Cohens d: onder 0,2 nauwelijks, 0,2–0,5 klein, 0,5–0,8 matig, boven 0,8 groot.
Waar de gegevens vandaan komen
De cijfers komen uit de onderzoeksgegevens van John A. Johnson voor de IPIP-NEO-120, dezelfde 120 stellingen als in onze test. Tussen 2001 en 2011 deden meer dan 600.000 mensen de test op zijn website. Wij gebruiken de 410.376 mensen die alle stellingen hebben beantwoord en delen hen in naar geslacht en leeftijd (Johnson, 2014).
Twee kanttekeningen zijn belangrijk. Ten eerste zijn dit mensen die er zelf voor kozen online een persoonlijkheidstest te doen, meestal in het Engels en meestal in de Verenigde Staten, Canada, het Verenigd Koninkrijk en Australië. Het is geen aselecte steekproef van de bevolking. Ten tweede zijn de leeftijdsgroepen verschillende mensen, niet dezelfde mensen die in de tijd gevolgd zijn. Een deel van een leeftijdsverschil kan dus komen doordat men in een andere tijd is opgegroeid.
Dat is ook waarom het IPIP-project, dat de stellingen publiceert, geen officiële normen aanbiedt. Zie de cijfers als een goed onderbouwd beeld, niet als een exacte maat voor één bepaald land.
Persoonlijkheid rijpt
Dat zorgvuldigheid en aangenaamheid toenemen en neuroticisme afneemt gedurende de volwassenheid is een van de best gedocumenteerde bevindingen in persoonlijkheidsonderzoek. Het wordt vaak het rijpingsprincipe genoemd: gemiddeld worden mensen verantwoordelijker, attenter en emotioneel stabieler naarmate ze werk, relaties en gezin op zich nemen.
Het patroon is niet beperkt tot deze gegevens. Een meta-analyse van 92 steekproeven waarin dezelfde mensen in de tijd werden gevolgd, vond dezelfde richting van verandering, met de grootste veranderingen tussen 20 en 40 jaar (Roberts, Walton & Viechtbauer, 2006). Een onderzoek onder meer dan een miljoen mensen van 10 tot 65 jaar toonde aan dat de veranderingen aan het eind van de tienerjaren beginnen (Soto et al., 2011).
De gemiddelden verbergen grote individuele verschillen. Veel jonge mensen zijn zeer zorgvuldig, en veel oudere mensen zijn rusteloze spanningszoekers. Persoonlijkheid verandert ook bewust: mensen die een eigenschap willen veranderen slagen daar vaak in, althans gedeeltelijk.
Vrouwen en mannen
De verschillen tussen vrouwen en mannen in deze gegevens komen overeen met wat grote internationale studies vinden: vrouwen scoren hoger op aangenaamheid en neuroticisme, en de verschillen op de andere drie eigenschappen zijn klein. Meer over het onderzoek, en waarom de verschillen het grootst zijn in de landen met de meeste gendergelijkheid, lees je in Verschilt de persoonlijkheid van vrouwen van die van mannen?
Het verschil geldt ook binnen elke leeftijdsgroep. Vergelijk hierboven vrouwen en mannen van 25–34 jaar en je ziet bijna hetzelfde patroon als voor alle leeftijden samen.
Aangenaamheid laat op elke leeftijd hetzelfde verschil zien. Neuroticisme niet: bij mensen van 18–34 jaar scoren vrouwen ongeveer 7 procentpunten hoger dan mannen, maar na 45 is het verschil ongeveer de helft daarvan. Kies in de grafiek “Persoonlijkheid door de leeftijden heen” hierboven Vrouwen en mannen, dan zie je de twee lijnen voor neuroticisme dichter bij elkaar komen.
Wat dit betekent voor jouw resultaat
Je resultaat toont nu onder elke eigenschap een percentiel: hoeveel mensen in een groep naar keuze lager scoorden dan jij. De groepen en de gegevens zijn dezelfde als hier. Heb je de test nog niet gedaan? Hij is gratis en duurt ongeveer 10 minuten.
Bronnen
- Johnson, J. A. (2014). Measuring thirty facets of the Five Factor Model with a 120-item public domain inventory: Development of the IPIP-NEO-120. Journal of Research in Personality, 51, 78–89. Gegevens op OSF.
- Roberts, B. W., Walton, K. E., & Viechtbauer, W. (2006). Patterns of mean-level change in personality traits across the life course: A meta-analysis of longitudinal studies. Psychological Bulletin, 132(1), 1–25. doi:10.1037/0033-2909.132.1.1
- Soto, C. J., John, O. P., Gosling, S. D., & Potter, J. (2011). Age differences in personality traits from 10 to 65: Big Five domains and facets in a large cross-sectional sample. Journal of Personality and Social Psychology, 100(2), 330–348. doi:10.1037/a0021717
- International Personality Item Pool: Norms.