Eksempel: team

Sådan ser en teamsammenligning ud.

Otte fiktive kolleger side om side. Se, hvor teamet ligner hinanden, hvor det spreder sig, og hvad hver enkelt bidrager med.

Maya
Leo
Nina
Omar
Sara
Jonas
Lina
Theo
Gruppen som formÅPUIN
Gruppens gennemsnitSpænd i gruppen
Lighed74%74% ens på tværs af de fem træk

Træk for træk

Søjlerne viser hver persons profil på hvert træk. Jo tættere søjlerne er på hinanden, jo mere ligner I hinanden.

  1. ÅÅbenhed for nyt74 point fra hinanden
    Maya52%
    Leo96%
    Nina75%
    Omar77%
    Sara48%
    Jonas22%
    Lina83%
    Theo45%
  2. PPåpasselighed65 point fra hinanden
    Maya86%
    Leo21%
    Nina50%
    Omar79%
    Sara44%
    Jonas82%
    Lina43%
    Theo52%
  3. UUdadvendthed71 point fra hinanden
    Maya53%
    Leo72%
    Nina50%
    Omar25%
    Sara96%
    Jonas46%
    Lina29%
    Theo50%
  4. IImødekommenhed53 point fra hinanden
    Maya69%
    Leo54%
    Nina80%
    Omar50%
    Sara57%
    Jonas27%
    Lina60%
    Theo47%
  5. NNeuroticisme68 point fra hinanden
    Maya25%
    Leo44%
    Nina72%
    Omar15%
    Sara23%
    Jonas41%
    Lina83%
    Theo51%
Største forskelÅbenhed for nyt

Her er I mest forskellige: fra Jonas til Leo. Det er ofte her, misforståelser opstår, og her I kan lære mest af hinanden.

Mest ensImødekommenhed

På imødekommenhed ligger alle tæt på hinanden. Det, I deler her, er et godt fælles udgangspunkt.

Gruppen i tal
Mest ensNinaogLina

87 % ens

Mest forskelligeJonasogLina

62 % ens

Højest på hvert træk
  • ÅÅbenhed for nytLeo
  • PPåpasselighedMaya
  • UUdadvendthedSara
  • IImødekommenhedNina
  • NNeuroticismeLina
Å

Åbenhed for nyt

Maya 52%Leo 96%Nina 75%Omar 77%Sara 48%Jonas 22%Lina 83%Theo 45%

Mest ens
NinaogOmar2 point fra hinanden
Mest forskellige
LeoogJonas74 point fra hinanden

Åbenhed for nyt beskriver en kognitiv dimension, som adskiller opfindsomme og kreative mennesker fra mennesker, der er mere jordnære og traditionsbundne.

Facetter

  • Maya
  • Leo
  • Nina
  • Omar
  • Sara
  • Jonas
  • Lina
  • Theo
  1. Fantasi
    Maya14 af 20
    Leo18 af 20
    Nina15 af 20
    Omar17 af 20
    Sara15 af 20
    Jonas5 af 20
    Lina16 af 20
    Theo11 af 20
  2. Interesse for kunst
    Maya16 af 20
    Leo20 af 20
    Nina16 af 20
    Omar16 af 20
    Sara14 af 20
    Jonas8 af 20
    Lina17 af 20
    Theo8 af 20
  3. Følelsesmæssighed
    Maya12 af 20
    Leo19 af 20
    Nina16 af 20
    Omar17 af 20
    Sara9 af 20
    Jonas8 af 20
    Lina17 af 20
    Theo10 af 20
  4. Eventyrlyst
    Maya10 af 20
    Leo19 af 20
    Nina16 af 20
    Omar16 af 20
    Sara12 af 20
    Jonas5 af 20
    Lina17 af 20
    Theo12 af 20
  5. Intellekt
    Maya12 af 20
    Leo20 af 20
    Nina17 af 20
    Omar16 af 20
    Sara9 af 20
    Jonas8 af 20
    Lina20 af 20
    Theo12 af 20
  6. Liberalisme
    Maya10 af 20
    Leo20 af 20
    Nina16 af 20
    Omar16 af 20
    Sara11 af 20
    Jonas11 af 20
    Lina17 af 20
    Theo14 af 20
P

Påpasselighed

Maya 86%Leo 21%Nina 50%Omar 79%Sara 44%Jonas 82%Lina 43%Theo 52%

Mest ens
SaraogLina1 point fra hinanden
Mest forskellige
MayaogLeo65 point fra hinanden

Påpasselighed handler om den måde, hvorpå vi kontrollerer, regulerer og styrer vores impulser.

Facetter

  • Maya
  • Leo
  • Nina
  • Omar
  • Sara
  • Jonas
  • Lina
  • Theo
  1. Selvsikkerhed
    Maya16 af 20
    Leo5 af 20
    Nina10 af 20
    Omar16 af 20
    Sara11 af 20
    Jonas16 af 20
    Lina9 af 20
    Theo12 af 20
  2. Ordentlighed
    Maya20 af 20
    Leo12 af 20
    Nina12 af 20
    Omar19 af 20
    Sara12 af 20
    Jonas19 af 20
    Lina8 af 20
    Theo16 af 20
  3. Pligtopfyldenhed
    Maya20 af 20
    Leo8 af 20
    Nina15 af 20
    Omar15 af 20
    Sara9 af 20
    Jonas16 af 20
    Lina13 af 20
    Theo10 af 20
  4. Stræbsomhed
    Maya15 af 20
    Leo4 af 20
    Nina10 af 20
    Omar19 af 20
    Sara13 af 20
    Jonas19 af 20
    Lina12 af 20
    Theo12 af 20
  5. Selvdisciplin
    Maya19 af 20
    Leo6 af 20
    Nina13 af 20
    Omar16 af 20
    Sara12 af 20
    Jonas17 af 20
    Lina12 af 20
    Theo12 af 20
  6. Forsigtighed
    Maya17 af 20
    Leo9 af 20
    Nina12 af 20
    Omar15 af 20
    Sara9 af 20
    Jonas16 af 20
    Lina11 af 20
    Theo12 af 20
U

Udadvendthed

Maya 53%Leo 72%Nina 50%Omar 25%Sara 96%Jonas 46%Lina 29%Theo 50%

Mest ens
NinaogTheo0 point fra hinanden
Mest forskellige
SaraogOmar71 point fra hinanden

Udadvendthed er kendetegnet ved en udtalt optagethed af den ydre verden.

Facetter

  • Maya
  • Leo
  • Nina
  • Omar
  • Sara
  • Jonas
  • Lina
  • Theo
  1. Venlighed
    Maya12 af 20
    Leo13 af 20
    Nina13 af 20
    Omar8 af 20
    Sara20 af 20
    Jonas13 af 20
    Lina7 af 20
    Theo12 af 20
  2. Selskabelighed
    Maya13 af 20
    Leo17 af 20
    Nina12 af 20
    Omar8 af 20
    Sara20 af 20
    Jonas9 af 20
    Lina9 af 20
    Theo11 af 20
  3. Selvhævdelse
    Maya15 af 20
    Leo17 af 20
    Nina10 af 20
    Omar9 af 20
    Sara20 af 20
    Jonas9 af 20
    Lina9 af 20
    Theo12 af 20
  4. Aktivitetsniveau
    Maya12 af 20
    Leo14 af 20
    Nina13 af 20
    Omar4 af 20
    Sara20 af 20
    Jonas15 af 20
    Lina9 af 20
    Theo12 af 20
  5. Spændingssøgning
    Maya12 af 20
    Leo16 af 20
    Nina15 af 20
    Omar8 af 20
    Sara20 af 20
    Jonas10 af 20
    Lina8 af 20
    Theo12 af 20
  6. Munterhed
    Maya11 af 20
    Leo16 af 20
    Nina9 af 20
    Omar11 af 20
    Sara16 af 20
    Jonas12 af 20
    Lina10 af 20
    Theo13 af 20
I

Imødekommenhed

Maya 69%Leo 54%Nina 80%Omar 50%Sara 57%Jonas 27%Lina 60%Theo 47%

Mest ens
LeoogSara3 point fra hinanden
Mest forskellige
NinaogJonas53 point fra hinanden

Imødekommenhed afspejler individuelle forskelle i interessen for samarbejde og social harmoni. Imødekommende individer sætter pris på at komme godt ud af det med andre mennesker.

Facetter

  • Maya
  • Leo
  • Nina
  • Omar
  • Sara
  • Jonas
  • Lina
  • Theo
  1. Tillid
    Maya16 af 20
    Leo15 af 20
    Nina16 af 20
    Omar11 af 20
    Sara10 af 20
    Jonas11 af 20
    Lina17 af 20
    Theo9 af 20
  2. Moralitet
    Maya12 af 20
    Leo13 af 20
    Nina16 af 20
    Omar11 af 20
    Sara16 af 20
    Jonas7 af 20
    Lina13 af 20
    Theo13 af 20
  3. Altruisme
    Maya17 af 20
    Leo11 af 20
    Nina17 af 20
    Omar12 af 20
    Sara16 af 20
    Jonas8 af 20
    Lina15 af 20
    Theo12 af 20
  4. Samarbejde
    Maya14 af 20
    Leo12 af 20
    Nina16 af 20
    Omar14 af 20
    Sara11 af 20
    Jonas8 af 20
    Lina12 af 20
    Theo12 af 20
  5. Beskedenhed
    Maya15 af 20
    Leo10 af 20
    Nina16 af 20
    Omar13 af 20
    Sara12 af 20
    Jonas9 af 20
    Lina12 af 20
    Theo12 af 20
  6. Sympati
    Maya16 af 20
    Leo15 af 20
    Nina20 af 20
    Omar11 af 20
    Sara14 af 20
    Jonas7 af 20
    Lina13 af 20
    Theo11 af 20
N

Neuroticisme

Maya 25%Leo 44%Nina 72%Omar 15%Sara 23%Jonas 41%Lina 83%Theo 51%

Mest ens
MayaogSara2 point fra hinanden
Mest forskellige
LinaogOmar68 point fra hinanden

Neuroticisme refererer til tendensen til at opleve negative følelser.

Facetter

  • Maya
  • Leo
  • Nina
  • Omar
  • Sara
  • Jonas
  • Lina
  • Theo
  1. Angst
    Maya8 af 20
    Leo12 af 20
    Nina15 af 20
    Omar8 af 20
    Sara8 af 20
    Jonas11 af 20
    Lina17 af 20
    Theo10 af 20
  2. Vrede
    Maya9 af 20
    Leo8 af 20
    Nina15 af 20
    Omar5 af 20
    Sara6 af 20
    Jonas10 af 20
    Lina18 af 20
    Theo14 af 20
  3. Depression
    Maya5 af 20
    Leo12 af 20
    Nina16 af 20
    Omar6 af 20
    Sara8 af 20
    Jonas13 af 20
    Lina20 af 20
    Theo13 af 20
  4. Selvbevidsthed
    Maya9 af 20
    Leo9 af 20
    Nina16 af 20
    Omar7 af 20
    Sara8 af 20
    Jonas12 af 20
    Lina16 af 20
    Theo13 af 20
  5. Umådeholdenhed
    Maya9 af 20
    Leo12 af 20
    Nina15 af 20
    Omar5 af 20
    Sara6 af 20
    Jonas9 af 20
    Lina16 af 20
    Theo12 af 20
  6. Sårbarhed
    Maya8 af 20
    Leo13 af 20
    Nina16 af 20
    Omar7 af 20
    Sara10 af 20
    Jonas8 af 20
    Lina17 af 20
    Theo11 af 20