Exempel: stor grupp

Så här ser en jämförelse av en stor grupp ut.

24 personer sida vid sida i en teamtabell. Sortera efter ett drag för att se vem som får högst poäng och var gruppen samlas. Profilerna är anonyma svar från forskningsdata; namnen är påhittade.

Maya
Leo
Nina
Omar
Sara
Jonas
Lina
Theo
Amira
Ben
Clara
David
+12
Gruppen som formÖSETN
Gruppens snittSpann i gruppen
Likhet83%83% lika över de fem personlighetsdragen

Drag för drag

Tryck på en rubrik för att sortera. Starkare färg betyder högre poäng.

Amira8050498553
Ben6563657238
Clara5072734247
David5243287145
Elena5377787848
Felix3943497185
Grace4890724236
Hugo7173527435
Ingrid7095767623
Jamal778686884
Jonas4949755629
Kim8274888624
Leo5277667360
Lina7488617330
Luca5758465964
Maya7481597232
Mei7874806529
Nina9296498022
Noah6861718130
Olivia5852585667
Omar8091758021
Pablo6163705550
Sara6572827527
Theo6194598350
Ø6572657140
Största skillnadenNeuroticism

Här skiljer ni er åt mest: från Jamal till Felix. Det är ofta här missförstånd uppstår, och där ni kan lära er mest av varandra.

Mest likaTillmötesgående

På tillmötesgående ligger alla nära varandra. Det ni delar här är en bra gemensam grund.

Gruppen i siffror
Mest likaMayaochLina

98 % lika

Mest olikaFelixochJamal

57 % lika

Närmast gruppenBen

I snitt 3 poäng från de andra. Ofta den som förstår flest i gruppen och kan bygga broar mellan dem som är olika.

Mest annorlunda perspektivFelix

I snitt 24 poäng från de andra, mest på Neuroticism, där personen får högre poäng. Värt att lyssna på: det är en blick som resten av gruppen kan missa.

Det gruppen har gemensamt
  • S

    Hela gruppen ligger högt på Samvetsgrannhet: planer görs och hålls. Forskning kopplar ett teams genomsnittliga Samvetsgrannhet till bättre resultat.

  • T

    Hela gruppen ligger högt på Tillmötesgående: varm och samarbetsvillig. Se till att oenighet ändå sägs högt.

Högst på varje drag
  • ÖÖppenhetIdémakarenNina
  • SSamvetsgrannhetOrganisatörenNina
  • EExtraversionDen sociala energinKim
  • TTillmötesgåendeFredsmäklarenJamal
  • NNeuroticismVarningsklockanFelix
Ö

Öppenhet

Gruppens snitt 65% · Spann i gruppen 39–92%

Mest lika
MayaochLina0 poäng ifrån varandra
Mest olika
NinaochFelix53 poäng ifrån varandra

Öppenhet beskriver en dimension av kognitiv stil som skiljer fantasifulla, kreativa människor från jordnära, konventionella människor.

Fasetter

Tryck på en rubrik för att sortera. Starkare färg betyder högre poäng.

Amira81100815010069
Ben448875755650
Clara504431387563
David695638384469
Elena258810038636
Felix193894194419
Grace6350192510031
Hugo757575697556
Ingrid5010063889425
Jamal9410081508156
Jonas633144636331
Kim8894946910050
Leo446375445631
Lina50811008110031
Luca1003188505025
Maya699481507575
Mei6988811006369
Nina941008110010075
Noah6910094257544
Olivia945656255069
Omar5694100758175
Pablo696969506350
Sara696981756331
Theo1006988253850
Ø677475557148
S

Samvetsgrannhet

Gruppens snitt 72% · Spann i gruppen 43–96%

Mest lika
LeoochElena0 poäng ifrån varandra
Mest olika
NinaochFelix53 poäng ifrån varandra

Samvetsgrannhet handlar om hur vi kontrollerar, reglerar och styr våra impulser.

Fasetter

Tryck på en rubrik för att sortera. Starkare färg betyder högre poäng.

Amira631388565625
Ben755056698144
Clara8881631004456
David561975382544
Elena7581100755675
Felix31386963560
Grace100691001009475
Hugo756975756975
Ingrid10094941009488
Jamal94638810075100
Jonas751363753138
Kim100131001009438
Leo8863881008144
Lina8181881008194
Luca813863885031
Maya8175881008163
Mei886356946381
Nina100941009488100
Noah8131881002544
Olivia75663564469
Omar1008894888888
Pablo885069698813
Sara886981948119
Theo88941009488100
Ø825681856859
E

Extraversion

Gruppens snitt 65% · Spann i gruppen 28–88%

Mest lika
MayaochTheo0 poäng ifrån varandra
Mest olika
KimochDavid60 poäng ifrån varandra

Extraversion kännetecknas av ett tydligt engagemang i omvärlden.

Fasetter

Tryck på en rubrik för att sortera. Starkare färg betyder högre poäng.

Amira382525696375
Ben887531447575
Clara568175945675
David251331382538
Elena948863945081
Felix504456813825
Grace8181100813850
Hugo312569635669
Ingrid10069884456100
Jamal100100755094100
Jonas1006963636988
Kim10088757588100
Leo817581564456
Lina885681691956
Luca383150316956
Maya632581751994
Mei948188696388
Nina3825100135663
Noah948175315688
Olivia565663565069
Omar8863816950100
Pablo505088639475
Sara9475100815094
Theo1005056196963
Ø735971605674
T

Tillmötesgående

Gruppens snitt 71% · Spann i gruppen 42–88%

Mest lika
MayaochBen0 poäng ifrån varandra
Mest olika
JamalochGrace46 poäng ifrån varandra

Tillmötesgående speglar individuella skillnader i hur mycket vi bryr oss om samarbete och social harmoni. Tillmötesgående personer sätter värde på att komma överens med andra.

Fasetter

Tryck på en rubrik för att sortera. Starkare färg betyder högre poäng.

Amira6394889475100
Ben699475884463
Clara255044563144
David8110050945644
Elena639494943888
Felix638175756963
Grace44888119019
Hugo639481885663
Ingrid8181100505688
Jamal751009410056100
Jonas694475563856
Kim100100100884488
Leo508175888163
Lina638894755069
Luca566981384469
Maya8875881003844
Mei505081813888
Nina44100949450100
Noah1001001006919100
Olivia695050693169
Omar569494945094
Pablo317575504456
Sara696994885081
Theo751001005610069
Ø648283754872
N

Neuroticism

Gruppens snitt 40% · Spann i gruppen 4–85%

Mest lika
JonasochMei0 poäng ifrån varandra
Mest olika
FelixochJamal81 poäng ifrån varandra

Neuroticism avser benägenheten att uppleva negativa känslor.

Fasetter

Tryck på en rubrik för att sortera. Starkare färg betyder högre poäng.

Amira63644886950
Ben385038255619
Clara441006198131
David503831633850
Elena753838258825
Felix10010088696394
Grace69696312519
Hugo191325635638
Ingrid31501301331
Jamal0025000
Jonas133813196925
Kim1900446319
Leo636963316969
Lina311919316913
Luca568144697556
Maya50311944644
Mei31256315031
Nina256316360
Noah44256136331
Olivia1003856885069
Omar3838063113
Pablo568150443138
Sara4444025446
Theo697544133863
Ø474328384835