Exempel: team

Så här ser en teamjämförelse ut.

Åtta påhittade kollegor sida vid sida. Se var teamet är likt, var det spretar och vad var och en bidrar med.

Maya
Leo
Nina
Omar
Sara
Jonas
Lina
Theo
Gruppen som formÖSETN
Gruppens snittSpann i gruppen
Likhet74%74% lika över de fem personlighetsdragen

Drag för drag

Staplarna visar varje persons profil på varje personlighetsdrag. Ju närmare staplarna ligger varandra, desto mer lika är ni.

  1. ÖÖppenhet74 poäng ifrån varandra
    Maya52%
    Leo96%
    Nina75%
    Omar77%
    Sara48%
    Jonas22%
    Lina83%
    Theo45%
  2. SSamvetsgrannhet65 poäng ifrån varandra
    Maya86%
    Leo21%
    Nina50%
    Omar79%
    Sara44%
    Jonas82%
    Lina43%
    Theo52%
  3. EExtraversion71 poäng ifrån varandra
    Maya53%
    Leo72%
    Nina50%
    Omar25%
    Sara96%
    Jonas46%
    Lina29%
    Theo50%
  4. TTillmötesgående53 poäng ifrån varandra
    Maya69%
    Leo54%
    Nina80%
    Omar50%
    Sara57%
    Jonas27%
    Lina60%
    Theo47%
  5. NNeuroticism68 poäng ifrån varandra
    Maya25%
    Leo44%
    Nina72%
    Omar15%
    Sara23%
    Jonas41%
    Lina83%
    Theo51%
Största skillnadenÖppenhet

Här skiljer ni er åt mest: från Jonas till Leo. Det är ofta här missförstånd uppstår, och där ni kan lära er mest av varandra.

Mest likaTillmötesgående

På tillmötesgående ligger alla nära varandra. Det ni delar här är en bra gemensam grund.

Gruppen i siffror
Mest likaNinaochLina

87 % lika

Mest olikaJonasochLina

62 % lika

Högst på varje drag
  • ÖÖppenhetLeo
  • SSamvetsgrannhetMaya
  • EExtraversionSara
  • TTillmötesgåendeNina
  • NNeuroticismLina
Ö

Öppenhet

Maya 52%Leo 96%Nina 75%Omar 77%Sara 48%Jonas 22%Lina 83%Theo 45%

Mest lika
NinaochOmar2 poäng ifrån varandra
Mest olika
LeoochJonas74 poäng ifrån varandra

Öppenhet beskriver en dimension av kognitiv stil som skiljer fantasifulla, kreativa människor från jordnära, konventionella människor.

Fasetter

  • Maya
  • Leo
  • Nina
  • Omar
  • Sara
  • Jonas
  • Lina
  • Theo
  1. Fantasi
    Maya14 av 20
    Leo18 av 20
    Nina15 av 20
    Omar17 av 20
    Sara15 av 20
    Jonas5 av 20
    Lina16 av 20
    Theo11 av 20
  2. Konstnärliga intressen
    Maya16 av 20
    Leo20 av 20
    Nina16 av 20
    Omar16 av 20
    Sara14 av 20
    Jonas8 av 20
    Lina17 av 20
    Theo8 av 20
  3. Känslor
    Maya12 av 20
    Leo19 av 20
    Nina16 av 20
    Omar17 av 20
    Sara9 av 20
    Jonas8 av 20
    Lina17 av 20
    Theo10 av 20
  4. Äventyrslystnad
    Maya10 av 20
    Leo19 av 20
    Nina16 av 20
    Omar16 av 20
    Sara12 av 20
    Jonas5 av 20
    Lina17 av 20
    Theo12 av 20
  5. Intellekt
    Maya12 av 20
    Leo20 av 20
    Nina17 av 20
    Omar16 av 20
    Sara9 av 20
    Jonas8 av 20
    Lina20 av 20
    Theo12 av 20
  6. Liberalism
    Maya10 av 20
    Leo20 av 20
    Nina16 av 20
    Omar16 av 20
    Sara11 av 20
    Jonas11 av 20
    Lina17 av 20
    Theo14 av 20
S

Samvetsgrannhet

Maya 86%Leo 21%Nina 50%Omar 79%Sara 44%Jonas 82%Lina 43%Theo 52%

Mest lika
SaraochLina1 poäng ifrån varandra
Mest olika
MayaochLeo65 poäng ifrån varandra

Samvetsgrannhet handlar om hur vi kontrollerar, reglerar och styr våra impulser.

Fasetter

  • Maya
  • Leo
  • Nina
  • Omar
  • Sara
  • Jonas
  • Lina
  • Theo
  1. Självtillit
    Maya16 av 20
    Leo5 av 20
    Nina10 av 20
    Omar16 av 20
    Sara11 av 20
    Jonas16 av 20
    Lina9 av 20
    Theo12 av 20
  2. Ordningsamhet
    Maya20 av 20
    Leo12 av 20
    Nina12 av 20
    Omar19 av 20
    Sara12 av 20
    Jonas19 av 20
    Lina8 av 20
    Theo16 av 20
  3. Pliktkänsla
    Maya20 av 20
    Leo8 av 20
    Nina15 av 20
    Omar15 av 20
    Sara9 av 20
    Jonas16 av 20
    Lina13 av 20
    Theo10 av 20
  4. Prestationssträvan
    Maya15 av 20
    Leo4 av 20
    Nina10 av 20
    Omar19 av 20
    Sara13 av 20
    Jonas19 av 20
    Lina12 av 20
    Theo12 av 20
  5. Självdisciplin
    Maya19 av 20
    Leo6 av 20
    Nina13 av 20
    Omar16 av 20
    Sara12 av 20
    Jonas17 av 20
    Lina12 av 20
    Theo12 av 20
  6. Försiktighet
    Maya17 av 20
    Leo9 av 20
    Nina12 av 20
    Omar15 av 20
    Sara9 av 20
    Jonas16 av 20
    Lina11 av 20
    Theo12 av 20
E

Extraversion

Maya 53%Leo 72%Nina 50%Omar 25%Sara 96%Jonas 46%Lina 29%Theo 50%

Mest lika
NinaochTheo0 poäng ifrån varandra
Mest olika
SaraochOmar71 poäng ifrån varandra

Extraversion kännetecknas av ett tydligt engagemang i omvärlden.

Fasetter

  • Maya
  • Leo
  • Nina
  • Omar
  • Sara
  • Jonas
  • Lina
  • Theo
  1. Vänlighet
    Maya12 av 20
    Leo13 av 20
    Nina13 av 20
    Omar8 av 20
    Sara20 av 20
    Jonas13 av 20
    Lina7 av 20
    Theo12 av 20
  2. Sällskaplighet
    Maya13 av 20
    Leo17 av 20
    Nina12 av 20
    Omar8 av 20
    Sara20 av 20
    Jonas9 av 20
    Lina9 av 20
    Theo11 av 20
  3. Självhävdelse
    Maya15 av 20
    Leo17 av 20
    Nina10 av 20
    Omar9 av 20
    Sara20 av 20
    Jonas9 av 20
    Lina9 av 20
    Theo12 av 20
  4. Aktivitetsnivå
    Maya12 av 20
    Leo14 av 20
    Nina13 av 20
    Omar4 av 20
    Sara20 av 20
    Jonas15 av 20
    Lina9 av 20
    Theo12 av 20
  5. Spänningssökande
    Maya12 av 20
    Leo16 av 20
    Nina15 av 20
    Omar8 av 20
    Sara20 av 20
    Jonas10 av 20
    Lina8 av 20
    Theo12 av 20
  6. Gladlynthet
    Maya11 av 20
    Leo16 av 20
    Nina9 av 20
    Omar11 av 20
    Sara16 av 20
    Jonas12 av 20
    Lina10 av 20
    Theo13 av 20
T

Tillmötesgående

Maya 69%Leo 54%Nina 80%Omar 50%Sara 57%Jonas 27%Lina 60%Theo 47%

Mest lika
LeoochSara3 poäng ifrån varandra
Mest olika
NinaochJonas53 poäng ifrån varandra

Tillmötesgående speglar individuella skillnader i hur mycket vi bryr oss om samarbete och social harmoni. Tillmötesgående personer sätter värde på att komma överens med andra.

Fasetter

  • Maya
  • Leo
  • Nina
  • Omar
  • Sara
  • Jonas
  • Lina
  • Theo
  1. Tillit
    Maya16 av 20
    Leo15 av 20
    Nina16 av 20
    Omar11 av 20
    Sara10 av 20
    Jonas11 av 20
    Lina17 av 20
    Theo9 av 20
  2. Moral
    Maya12 av 20
    Leo13 av 20
    Nina16 av 20
    Omar11 av 20
    Sara16 av 20
    Jonas7 av 20
    Lina13 av 20
    Theo13 av 20
  3. Altruism
    Maya17 av 20
    Leo11 av 20
    Nina17 av 20
    Omar12 av 20
    Sara16 av 20
    Jonas8 av 20
    Lina15 av 20
    Theo12 av 20
  4. Samarbete
    Maya14 av 20
    Leo12 av 20
    Nina16 av 20
    Omar14 av 20
    Sara11 av 20
    Jonas8 av 20
    Lina12 av 20
    Theo12 av 20
  5. Blygsamhet
    Maya15 av 20
    Leo10 av 20
    Nina16 av 20
    Omar13 av 20
    Sara12 av 20
    Jonas9 av 20
    Lina12 av 20
    Theo12 av 20
  6. Medkänsla
    Maya16 av 20
    Leo15 av 20
    Nina20 av 20
    Omar11 av 20
    Sara14 av 20
    Jonas7 av 20
    Lina13 av 20
    Theo11 av 20
N

Neuroticism

Maya 25%Leo 44%Nina 72%Omar 15%Sara 23%Jonas 41%Lina 83%Theo 51%

Mest lika
MayaochSara2 poäng ifrån varandra
Mest olika
LinaochOmar68 poäng ifrån varandra

Neuroticism avser benägenheten att uppleva negativa känslor.

Fasetter

  • Maya
  • Leo
  • Nina
  • Omar
  • Sara
  • Jonas
  • Lina
  • Theo
  1. Ängslan
    Maya8 av 20
    Leo12 av 20
    Nina15 av 20
    Omar8 av 20
    Sara8 av 20
    Jonas11 av 20
    Lina17 av 20
    Theo10 av 20
  2. Ilska
    Maya9 av 20
    Leo8 av 20
    Nina15 av 20
    Omar5 av 20
    Sara6 av 20
    Jonas10 av 20
    Lina18 av 20
    Theo14 av 20
  3. Nedstämdhet
    Maya5 av 20
    Leo12 av 20
    Nina16 av 20
    Omar6 av 20
    Sara8 av 20
    Jonas13 av 20
    Lina20 av 20
    Theo13 av 20
  4. Självmedvetenhet
    Maya9 av 20
    Leo9 av 20
    Nina16 av 20
    Omar7 av 20
    Sara8 av 20
    Jonas12 av 20
    Lina16 av 20
    Theo13 av 20
  5. Omåttlighet
    Maya9 av 20
    Leo12 av 20
    Nina15 av 20
    Omar5 av 20
    Sara6 av 20
    Jonas9 av 20
    Lina16 av 20
    Theo12 av 20
  6. Sårbarhet
    Maya8 av 20
    Leo13 av 20
    Nina16 av 20
    Omar7 av 20
    Sara10 av 20
    Jonas8 av 20
    Lina17 av 20
    Theo11 av 20